ERMƏNİSTANDA SEÇKİ VƏ DİAQNOZ
Nikol Paşinyanın Qərbdə kömək axtardığı bir vaxtda erməni ictimaiyyəti yenidən revanşist xülyalara və nifrətə “yoluxdurulur”
SSRİ-də, xüsusilə onun son dövrlərində bir çox təmtəraqlı epitetlər dəbdə idi. Əgər Sovet İttifaqı Kommunist Partiyasının növbəti qurultayı keçirilirdisə, o, mütləq “tarixi” qurultay, onun qərarları “taleyüklü” qərarlar idi. Ümumilikdə isə bu, “dünya kommunist və fəhlə hərəkatı tarixində mühüm mərhələ” olurdu. Əgər bülletenlərdə “sarsılmaz kommunistlərlə bitərəflər bloku”ndan cəmi bir namizədin adı olurdusa belə, bu seçki də mütləq şəkildə “həyati əhəmiyyətli” seçki olurdu.
Ermənistanda parlament seçkisinə hazırlıq belə şüarlarla müşayiət olunmur. Amma o, həqiqətən də, ölkə üçün tarixi və həyati əhəmiyyətli seçkidir. Bu seçkinin nəticələrindən çox şey asılıdır. Buraya sülh prosesi, Ermənistanın mümkün geosiyasi istiqamət dəyişikliyi və bir çox digər məsələlər daxildir.
Seçki ərəfəsində Qərb Nikol Paşinyana misilsiz dəstək göstərir. İrəvanda “Avropa Siyasi Birliyi”nin sammiti keçirilir, Fransa Prezidenti Emmanuel Makron İrəvana dövlət səfərinə yollanır, ardınca ABŞ-nin dövlət katibi Rubionun səfərinin anonsu verilir.
Bununla yanaşı, Paşinyanın özünün yeni qərbli, xüsusilə də avropalı müttəfiqlərindən, həqiqətən, ciddi dəstək qazana bilib-bilmədiyi sualı açıq olaraq qalır. Söhbət xüsusilə İrəvanın Rusiyadan ciddi asılılığının olduğu iqtisadi sahədən gedir.
Ermənistan Avropaya “buraxılmalı”dırmı?
Rusiya Nikol Paşinyanın Avropa İttifaqı ölkələri ilə yaxınlaşmasından son dərəcə narazı olduğunu, həmin ölkələrin çoxunu özü üçün qeyri-dost hesab etdiyini gizlətmir. Əvvəllər bu istiqamətdə əsasən Rusiya mediası fəal təbliğat aparırdısa, rəsmi şəxslər əsasən diplomatik nəzakəti qoruyurdularsa, indi vəziyyət dəyişib. Artıq Ermənistan Baş nazirinə qarşı ittihamlar yağışı başlayıb. Bu tənqidlər Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenskinin “Avropa Siyasi Birliyi”nin İrəvanda keçirilən sammitində Moskvada təşkil olunacaq 9 May paradına Ukrayna dronlarının “baş çəkə biləcəyi” haqda bəyanatından sonra xüsusilə kəskinləşib.
Məlum olduğu kimi, bu, baş verməyib. Amma narazılıq aradan qalxmayıb: Paşinyan Zelenskini sözünü niyə kəsməyib? Amma, əslində, bu, sammitə ev sahibliyi edən tərəfin səlahiyyətinə daxil deyil.
Amma istənilən hala, 9 May mövzusu Rusiya üçün həssas məsələdir. Ermənistanın Avropa İttifaqı ilə yaxınlaşması isə daha da həssas mövzudur.
Rusiya Prezidentinin köməkçisi Yuri Uşakov Ermənistan ilə Böyük Britaniya arasında strateji tərəfdaşlıq bəyannaməsinin imzalanmasını şərh edərkən deyib: “Rusiya Nikol Paşinyan ilə ciddi danışıb və bütün məsələlərə aydınlıq gətirilib”. Uşakov fikrini belə davam etdirib: “Təəssüf ki, Yerevan hələ də “iki stulda oturmaq” siyasətini davam etdirməyə çalışır. Bu vəziyyətdə nə qədər qalmaq mümkündür, bilmirəm. Amma bu, əlbəttə, ikitərəfli münasibətlərin inkişafına zərər verir. Halbuki bu münasibətlər həm Rusiya, həm də Ermənistan üçün faydalıdır”.
Belə bir vəziyyətdə Nikol Paşinyanın Avrasiya İqtisadi İttifaqının Astana toplantısına qatılmaqdan imtinası tənqid dalğasını daha da gücləndirib.
Paşinyanı müəyyən mənada başa düşmək olar. Birincisi, indi ölkədə seçki kampaniyasının qızğın dövrüdür. İkincisi, İrəvanda hərbi parad keçirilməli və o, Ali Baş Komandan kimi orada olmalı idi.
Lakin ümumi gərginlik fonunda tənqidlər daha da artıb. Rusiya Baş nazirinin müavini Aleksey Overçuk bildirib ki, Paşinyanın Astanaya yollanmaqdan imtinası İrəvanda prioritetlərin necə qurulduğuna dair siqnaldır. Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov isə deyib ki, o, Paşinyan gəlməsə belə, Ermənistan nümayəndələrinin Astanadakı görüşə qatılacaqlarına ümid edir.
Ən sərt mövqeni, yəqin ki, Rusiya Dövlət Dumasının spikeri Vyaçeslav Volodin nümayiş etdirib. O, bildirib ki, “Ermənistanın Baş naziri Rusiyaya qarşı qeyri-dost siyasəti aparır və Moskvanın verdiyi imkanlardan sui-istifadə edir”. Volodin qeyd edib ki, Rusiya Ermənistana təbii qazın min kubmetrini 177,5 dollara satır ki, bu da Avropa qiymətlərindən (633 dollar), təxminən, 4 dəfə ucuzdur: “Əvəzində Paşinyanın qeyri-səmimiliyini və etibarsızlığını görürük”.
Dövlət Dumasının spikeri əmindir ki, Paşinyanın Aİİ-də qalmaq istəyi Avrasiya məkanından maliyyə məqsədləri üçün istifadəni davam etdirmək cəhdidir ki, bu da artıq Ermənistan ÜDM-in 2,5 dəfə artmasına səbəb olub. O xatırladıb ki, Ermənistan parlamenti Aİ-yə üzvlük prosesinin başlanması haqqında qanun qəbul edib, daha əvvəl isə Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin yurisdiksiyasını tanıyaraq, onun tamhüquqlu üzvünə çevrilib. “Siyasi baxımdan Paşinyan artıq bütün qərarlarını verib. Bu qərar Rusiya ilə dost olmayan ölkələrlə münasibətlərin qurulmasının xeyrinədir”, - deyə Volodin qeyd edib.
Hələlik Moskva Ermənistana satdığı qazın qiymətini yenidən nəzərdən keçirmir və seçkiyədək, yəqin ki, keçirməyəcək. Lakin Rusiya artıq Ermənistan istehsalı olan “Cermuk” mineral suyunun, bir neçə növ spirtli içkinin və güllərin idxalını dayandırıb. Görünür, erməni seçicilərə Paşinyana səs verməyin onların cibinə necə təsir göstərəcəyi haqda düşünmələri təklif olunur.
“Artsax” istəyirsiniz? O yoxdur!”
Bu arada, Ermənistanın özündə seçkiqabağı kampaniyanın əsas mövzusu nə Rusiya, nə də Aİ-dir. Əsas mövzu Azərbaycandır. Nikol Paşinyan həqiqi sülhün parlaq perspektivlərindən, yolların açılmasından, əməkdaşlıqdan və s. danışırsa, onun revanşist düşərgədən olan rəqiblərinin mövqeyi tamamilə fərqlidir. Burada Baş naziri “Artsaxa xəyanət”də ittiham etməkdən yorulmurlar, onu açıq şəkildə “Bakı və Ankaranın agenti” adlandırırlar və s.
Ermənistanın ikinci prezidenti, Xocalıda azərbaycanlılara qarşı soyqırımının törədilməsində iştiraka görə axtarışda olan hərbi cinayətkar Robert Koçaryan artıq açıq-aşkar deyir ki, guya o, prezident olsaydı, Azərbaycan müharibəyə başlamağa heç vaxt cəsarət etməzmiş. O, 2020-ci ilin sentyabrında müharibəni məhz Ermənistanın başlatdığını “unudur”. Halbuki Ermənistanın ozamankı müdafiə naziri David Tonoyan hələ 2019-cu ilin payızında “yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə” vəd edirdi. Yeni müharibə baş verdi. Amma ərazilərlə bağlı vəziyyət başqa cür alındı.
2020-ci ildə uduzulmuş müharibə və 2023-cü ildə keçirilmiş antiterror əməliyyatları sanki erməni cəmiyyətini ayıltmalı idi. Təəssüf ki, belə olmadı. Bir çox ekspertlərin etiraf etdiyi kimi, revanşist əhvali-ruhiyyə məğlubiyyətdən sonra da cəmiyyətdə kifayət qədər uzun müddətdir davam edir. Bunun klassik nümunəsi Almaniyadır. O, Birinci dünya müharibəsində ağır məğlubiyyətə uğrasa da, məhz revanş gözləntiləri dalğasında hakimiyyətə gələn Adolf Hitler ölkəni daha böyük fəlakətə sürükləyib.
Təəssüf ki, tarixin xoşagəlməz dərslərindən heç də həmişə lazımi nəticə çıxarılmır. Xüsusilə revanşist əhvaldan istifadə etməyə hazır olan siyasətçilər varsa.
Yalanın məşhur bir növü var: guya həqiqəti danışırsan, lakin onu elə danışırsan ki, həmsöhbətin dediklərini səhv başa düşsün. Revanşistlər isə heç bir formada həqiqəti demirlər. Amma çalışırlar ki, “bir qəpiklik” söz desinlər, seçicilər isə onu “yüz dramlıq” qəbul etsin.
Amma 2021-ci ilin növbədənkənar seçkisi zamanı seçicilərinə “Şuşa və Hadrutu qaytarmaq” vədi vermiş Paşinyandan fərqli olaraq, bu gün revanşist düşərgənin “ulduz”ları belə vədlər vermir. Onlar çox yaxşı anlayırlar ki, indiki şəraitdə belə bir müharibə Ermənistan üçün intihar deməkdir.
2016-cı ildə artıq Azərbaycan müasir, döyüş qabiliyyətli ordu yarada bildiyi bəlli olmuşdusa, bu gün Azərbaycan Silahlı Qüvvələri 2016, 2020 və 2023-cü illərlə müqayisədə daha güclüdür. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin də dəfələrlə vurğuladığı kimi, biz məhz Koçaryan və Sarqsyanın ordusunu darmadağın etmişik. Lakin məlum olduğu kimi, seçici “qulaqları ilə sevir” və “əgər hakimiyyət məndə olsaydı, biz Artsaxı itirməzdik” sözlərində onların çoxu, bəlkə də hamısı deyil, amma əksəriyyəti “əgər mən hakimiyyətə gəlsəm (və ya qayıtsam), itirilmiş əraziləri qaytaracağam” mesajını eşidir.
Erməni əsilli rusiyalı oliqarx Samvel Karapetyan isə açıq şəkildə vəd edir ki, seçkidə qələbə qazanacağı təqdirdə “Azərbaycan üçün problemlər yaradacaq”. Aydındır ki, indiki şəraitdə erməni siyasətçilərin yeni müharibə və xüsusilə də ərazilər barədə xəyal qurmaları belə, mümkün deyil. 1990-cı illərin ssenarisi bu gün işləməz. Azərbaycanın cavabı çox ağrılı olacaq.
Ola bilsin, Ermənistan yeni formada yenidən sərhəd təxribatlarına əl atsın. Lakin 2020-2024-cü illərin sərhəd insidentlərinin təcrübəsi göstərir ki, belə oyunlar da pis nəticələnir.
İrəvanın Vaşinqton razılaşmalarından çıxmağa cəhd göstərəcəyi də istisna deyil. Amma Azərbaycan istənilən varianta hazırdır. İndi o, elə vəziyyətdə deyil ki, istənilən, üstəlik, özü üçün əlverişsiz müddəalarla sülh müqaviləsinə imza atsın.
“300 min azərbaycanlı”
Daha bir düşündürücü məqam revanşistlərin seçiciləri mütəmadi olaraq “300 min azərbaycanlı” ilə qorxutmaq cəhdidir. Guya Nikol Paşinyan onları Ermənistana köçürmək istəyir, artıq onlar üçün məktəblər tikilir və s.
Paşinyanın özü və xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan isə bu mövzudan hər vəchlə uzaq durmağa çalışırlar.
Bu yerdə bir daha xatırladaq ki, Qərbi Azərbaycandan olan etnik azərbaycanlılar etnik təmizləmənin qurbanı olublar. Onlar beynəlxalq humanitar hüquqa uyğun olaraq öz evlərinə qayıtmaq imkanı əldə etməlidirlər. Bu məsələdə Qarabağ erməniləri ilə paralel aparılması isə tamamilə yanlışdır. Çünki onlar bölgədən könüllü şəkildə köçüblər. 2023-cü ildə Qarabağa göndərilmiş iki BMT missiyası orada mülki əhaliyə təzyiq göstərilməsi ilə bağlı hər hansı fakt aşkar etməyib. Qarabağdan gedən ermənilər Laçın buraxılış məntəqəsində verdikləri müsahibələrdə də açıq şəkildə bildirirdilər ki, “bizim azərbaycanlılara qarşı heç bir etirazımız yoxdur, sadəcə bizə dedilər ki, getmək lazımdır. Həm də bunu azərbaycanlılar demədilər”.
Elə həmin Samvel Karapetyan artıq dəfələrlə bildirib ki, hakimiyyətə gələcəyi təqdirdə xüsusi qanun qəbul etdirəcək və həmin qanuna əsasən azərbaycanlılar Ermənistanda torpaq və daşınmaz əmlaka sahib ola, hədiyyələr qəbul edə və s. bilməyəcəklər. Ekspertlər isə bu “qanunvericilik təşəbbüsü” ilə Almaniyada Adolf Hitler dövrünün “yəhudilər əleyhinə qanunlar” arasında paralellər aparırlar.
Bu mövzu artıq azərbaycanofobiyanın səviyyəsinin təhlükəli dərəcədə yüksək qaldığı erməni cəmiyyəti üçün diaqnoza çevrilməkdədir. Bəli, bu gün müharibə yoxdur və hər iki ölkə sülh müqaviləsi imzalamağa hazırlaşır. Lakin erməni cəmiyyətində belə əhvali-ruhiyyənin olması, onların məqsədli şəkildə qızışdırılması çox şeydən xəbər verir. Tarixçilərin dediyi kimi, istənilən müharibə nifrətin qızışdırılması ilə başlayır.
Prezident İlham Əliyev Zəngilan rayonuna səfəri zamanı İlham Əliyev deyib: “Azərbaycan xalqı erməni xalqına heç bir pislik etməyib. Onların bizə olan nifrətinin səbəblərini yəqin ki, psixiatrlar, psixoloqlar, həkimlər araşdırmalıdırlar. Nə qədər ki, Ermənistan cəmiyyətində Azərbaycana qarşı nifrət hissi ilə yaşayan siyasi qüvvələr var, bir o qədər də biz ayıq olmalıyıq”.

ВЫБОРЫ В АРМЕНИИ - И ДИАГНОЗ
Пока Пашинян ищет опору на Западе, армянское общество вновь заражают реваншистскими иллюзиями и ненавистью
В СССР, особенно на его излете, очень любили громкие эпитеты. Если очередной съезд КПСС - то непременно «исторический». Его решения - «судьбоносные». И вообще это «важная веха в истории мирового коммунистического и рабочего движения». Если выборы, где в бюллетенях имя одного кандидата «от нерушимого блока коммунистов и беспартийных», - тоже «судьбоносные» и никак иначе.
Парламентские выборы в Армении не сопровождаются такой трескотней. Но они действительно исторические и судьбоносные для страны. На них завязано многое. Это и мирный процесс, и возможная геополитическая переориентация Армении, и многое другое.
Запад накануне выборов оказывает Пашиняну беспрецедентную поддержку. В Ереване прошел саммит Европейского политического сообщества (ЕПС), состоялся государственный визит в Армению президента Франции Эмманюэля Макрона, под самый занавес состоялся приезд госсекретаря США Марко Рубио.
При этом остается открытым вопрос, удалось ли Пашиняну заручиться у своих новых западных, прежде всего европейских союзников действительно серьезной и ощутимой поддержкой. Особенно в экономике, где Армения находится в критической зависимости от России.
Пускать ли Армению в Европу?
Москва не скрывает, что крайне недовольна заигрываниями Пашиняна со странами Евросоюза, многих из которых считает недружественными для себя. Если раньше в этом направлении в основном усердствовала российская пропаганда, а официальные лица как бы сохраняли дипломатическую вежливость, то сегодня ситуация изменилась. Град обвинений обрушился на премьер-министра Армении, после того как в ходе саммита ЕПС президент Украины Зеленский пообещал, что их дроны могут «навестить» парад 9 мая в Москве. Как известно, до этого дело не дошло. Однако осадок остался: почему Пашинян не одернул Зеленского? Хотя в полномочия принимающей стороны подобное не входит, тема 9 мая для России чувствительна. А заигрывания Армении с Евросоюзом - тем более.
Помощник президента России Юрий Ушаков, комментируя подписание декларации о стратегическом партнерстве между Арменией и Великобританией, напомнил: «Москва провела с премьер-министром Армении Николом Пашиняном серьезные переговоры, во время которых были расставлены все точки над i». «К сожалению, - добавил он, - в Ереване пытаются по-прежнему придерживаться политики, как я сказал бы, сидения на двух стульях. Насколько долго так можно в такой позе пребывать, я не знаю. Но все это идет, конечно, во вред развитию наших двусторонних отношений, которые столь выгодны для России и для Армении».
Новую волну критики вызвало решение премьер-министра Армении отказаться от участия во встрече ЕАЭС в Астане. Понять Пашиняна где-то можно. Во-первых, разгар предвыборной кампании. Во-вторых, в Ереване должен был пройти военный парад, где обещали продемонстрировать новое оружие, и премьер-министр как верховный главнокомандующий обязан там присутствовать. Ну и так далее.
Но на фоне общей «разогретой» ситуации посыпался град упреков. Российский вице-премьер Алексей Оверчук заявил: «То, что его там не будет, это уже определенный сигнал, как он расставляет свои приоритеты». Дмитрий Песков же, пресс-секретарь президента России, выразил надежду, что даже если Пашиняна не будет, участия представителей Армении во встрече в Астане Россия все же ждет.
Квинтэссенцией настроений в Москве была, наверное, реакция спикера Госдумы Вячеслава Володина. «По мнению депутатов Государственной думы, премьер-министр Армении Пашинян ведет недружественную политику в отношении Российской Федерации, цинично используя возможности, которые предоставляются нашей страной», - написал Володин в своем Max-канале. Он также отметил, что Россия поставляет газ Армении «себе в ущерб» по цене $177,5 за 1000 куб. м, что почти в четыре раза дешевле европейской цены ($633), а взамен получает «подлость и непорядочность Пашиняна».
Желание Пашиняна оставаться в ЕАЭС, уверен спикер Госдумы, это попытка продолжить использовать евразийское пространство в финансовых целях, что уже дало Армении увеличение ВВП в 2,5 раза. Он напомнил, что парламент Армении принял закон о начале процесса вступления в Европейский союз и ранее признал юрисдикцию Международного уголовного суда, став его полноправным членом. «Политически все решения Пашиняном уже приняты - в пользу выстраивания отношений с недружественными для России странами», - подвел итог Володин.
До пересмотра цен на газ дело пока не дошло и до выборов вряд ли дойдет. Однако Россия уже запретила импорт армянской минеральной воды «Джермук», нескольких видов алкоголя и цветов. Судя по всему, армянским избирателям предлагается подумать, как голосование за Пашиняна отразится на их карманах.
«Арцах» хотите? А нету»
Между тем в самой Армении главная тема предвыборной кампании не Россия и не Евросоюз, а Азербайджан. Никол Пашинян говорит о блестящих перспективах настоящего мира, открытии дорог, сотрудничестве и т.д., тогда как у его противников из лагеря реваншистов позиция совершенно иная. Здесь не устают обвинять действующего премьера в «предательстве «арцаха», открыто именуют его «агентом Баку и Анкары» и т.д.
Роберт Кочарян, второй президент Армении и военный преступник, находящийся в розыске за причастность к геноциду азербайджанцев в Ходжалы, уже прозрачно намекает: если бы, мол, президентом Армении был он, Азербайджан ни за что не решился бы на войну. «Позабыв», что в сентябре 2020 года войну начала как раз Армения. А ее министр обороны Давид Тоноян еще осенью 2019 года обещал «новую войну за новые территории». Новая война получилась, а вот с территориями вышла накладка.
Проигранная война в 2020 году и антитеррористические рейды в 2023-м должны были вроде отрезвить армянское общество. Увы. Как признают многие эксперты, реваншистские настроения даже после поражения держатся в обществе достаточно долго. Классический пример - Германия, которая потерпела тяжелое поражение в Первой мировой войне. Но именно на волне ожидания реванша здесь к власти пришел Адольф Гитлер, который вверг страну в еще большую катастрофу.
К сожалению, неприятные уроки истории не всегда усваиваются. Особенно при политиках, готовых сыграть на реваншистских настроениях.
Есть такая форма лжи: говорить вроде бы правду, но так, чтобы собеседник понял неправильно. Правды ни в какой редакции реваншисты не говорят. Но расчет на то, что они «скажут на луму (копейка), а воображение избирателей дорисует на сотню драмов», делается практически в открытую.
В отличие от того же Пашиняна, который в 2021 году на досрочных выборах обещал своим избирателям «вернуть Шуши и Гадрут», сегодняшние «звезды» из лагеря реваншистов подобных обещаний не дают. Они прекрасно понимают: при сегодняшнем раскладе такая война станет самоубийством для Армении.
К 2016 году уже было понятно, что Азербайджан смог создать современную и боеспособную армию. Сегодня ВС Азербайджана сильнее, чем в 2016, 2020 и 2023 годах. Как неоднократно подчеркивал Президент Азербайджана Ильхам Алиев, разгромили мы как раз армию Кочаряна и Саргсяна. Но избиратели, как известно, любят ушами, и за «если бы власть была у меня, мы бы не потеряли «арцах» если и не все, то многие из них слышат «если я приду (или вернусь) к власти, то верну «потерянные территории». Российский олигарх армянского происхождения Самвел Карапетян открыто пообещал, что в случае победы на выборах он «создаст проблемы для Азербайджана».
Понятно, что о новой войне, да еще с территориальными приобретениями, при нынешнем раскладе армянским политикам лучше не мечтать. Сценарий девяностых сегодня не пройдет. Азербайджан ответит, и ответит больно.
Возможно, Армения в новой редакции постарается вновь провоцировать приграничные стычки. Но как показывает опыт приграничных инцидентов 2020-2024 годов, подобные игры заканчиваются плохо.
Не исключено также, что Ереван попытается выйти из вашингтонских договоренностей. Азербайджан готов к любому варианту. И находится не в том положении, чтобы подписывать мирный договор любой ценой, да еще и с невыгодными для себя формулировками.
«300 тысяч азербайджанцев»
Информацию к размышлению дают и регулярные попытки реваншистов запугать избирателей «300 тысячами азербайджанцев», которых Пашинян будто бы собирается переселить в Армению, что для них уже строят школы и т.д. Сам Пашинян и его министр иностранных дел Арарат Мирзоян от этой темы регулярно открещиваются.
В очередной раз напомним все же: этнические азербайджанцы из Западного Азербайджана стали жертвами этнических чисток. И, согласно международному гуманитарному праву, должны иметь возможность вернуться в свои дома. При этом совершенно некорректно проводить параллели с армянами Карабаха, которые выезжали добровольно. Две миссии ООН, направленные в Карабах в 2023 году, каких-либо фактов давления на гражданское население не обнаружили.
В интервью на пропускном пункте «Лачин» отъезжающие карабахские армяне прямо заявляли: «Мы ничего против азербайджанцев не имеем, но нам сказали, что надо уезжать. Причем сказали не азербайджанцы».
Тот же Самвел Карапетян уже неоднократно обещал принять специальный закон, по которому азербайджанцы не смогут в Армении владеть землей и недвижимостью, получать подарки и т.п. Эксперты уже проводят параллели такой дурно пахнущей «законодательной инициативы» с «антиеврейскими законами» гитлеровской Германии.
Эта тематика уже превращается в диагноз для армянского общества, где градус азербайджанофобии остается опасно высоким. Да, войны сегодня нет, и обе страны готовятся подписать мирный договор. Но сам факт существования подобных настроений в армянском обществе, которые старательно раздувают и подпитывают, говорит о многом. Как говорят историки, любая война начинается с нагнетания ненависти.
В ходе своей поездки в Зангиланский район Ильхам Алиев заявил: «Азербайджанский народ не сделал армянскому народу ничего плохого. Причины их ненависти к нам, вероятно, должны изучать психиатры, психологи, врачи. До тех пор, пока в армянском обществе существуют политические силы, живущие с чувством ненависти к Азербайджану, мы должны быть бдительными».