Çərşənbə axşamı, 16:50
Bir erməni qadının azərbaycanlıların Ermənistandan qovulması ilə bağlı şahidliyi nə üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır?
01.06.2026
Onilliklər boyu Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsini müşayiət etmiş informasiya müharibəsində ən davamlı saxtalaşdırmalardan biri erməniləri yalnız qurban, azərbaycanlıları isə təcavüzkar kimi təqdim etmək cəhdi olub. Bu yanaşma həm Ermənistan daxilində, həm də onun hüdudlarından kənarda davamlı olaraq ictimai şüura yeridilib. Halbuki reallıq daha mürəkkəb və daha faciəvidir.
Bu münaqişədə ən çox qapadılan səhifələrdən biri etnik təmizləmə – yüz minlərlə azərbaycanlının əsrlərlə yaşadıqları torpaqlardan kütləvi şəkildə qovulması olub. Bu, əlbəttə ki, kortəbii baş vermiş proses yox, münaqişənin əvvəlcədən hazırlanmış mərhələsi idi.
Azərbaycanlılara qarşı etnik təmizlənmənin tamamlanmasına hazırlıq
1986-cı ilin noyabrında SSRİ Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinə Ermənistan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi Karen Dəmirçyan tərəfindən məxfi məktub daxil olur. Məktubda bildirilirdi ki, Sovet hakimiyyətinin ilk günlərindən etibarən Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin qərarları ilə xarici ölkələrdən ermənilərin repatriasiyası həyata keçirilib. Sovet dövründə Ermənistan SSR-ə 230 mindən çox erməni köçürülüb. Məktubda vurğulanırdı ki, Yaxın Şərq ölkələrində (Suriya, Livan, İran, İraq, İordaniya) yaşayan ermənilər arasında Ermənistan SSR-də daimi yaşamaq üçün köçmək istəyənlər çoxdur. Dəmirçyan məktubunu ermənilərin repatriasiyasının mühüm siyasi əhəmiyyətini vurğulayaraq və SSRİ Nazirlər Sovetinin 1985-ci ildə qəbul etdiyi “1985-1986-cı illərdə xarici ölkələrdən ermənilərin SSRİ-yə repatriasiyasının davam etdirilməsi haqqında” qərarının qüvvədə olma müddətinin 1990-cı ilin sonunadək uzadılması xahişi ilə tamamlayırdı.
Yarım il sonra – 17 iyul 1987-ci ildə Strasburqda Avropa Parlamenti ermənilərin qondarma “soyqırımı” iddialarını tanıyır və hətta “soyqırımı qurbanları”nın anım gününü belə təsis edir.
Bundan cəmi bir ay sonra Qarabağ erməniləri bölgənin Ermənistana verilməsi tələbi ilə on minlərlə insanın imzaladığı müraciətləri Moskvaya göndərirlər.
Daha sonra, 1987-ci ilin oktyabrında Moskvada SSRİ-nin nüfuzlu rəhbərlərindən biri, bu cinayətkar planın həyata keçirilməsinə mane olan Heydər Əliyev tutduğu vəzifələrdən azad edilir və hakimiyyətdən uzaqlaşdırılır. 1987-ci il noyabrın 16-da SSRİ Prezidenti Mixail Qorbaçovun müşaviri Abel Aqanbekyan Parisdə Fransa kommunistlərinin “Yumanite” qəzetinə təxribat xarakterli müsahibə verir və açıq şəkildə Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi haqda danışır: “Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətini Ermənistanın tərkibində görmək istərdim”.
Ermənistan SSR-də bunu Qorbaçovun DQMV-nin Ermənistan SSR-ə birləşdirilməsinə razılığı kimi qiymətləndirirlər (sonradan məlum olacaq ki, bunun üçün əsaslar da varmış). Burada söhbət iki suveren müttəfiq respublika arasındakı sərhədlərin onlardan birinin razılığı olmadan dəyişdirilməsindən gedirdi.
Bu, Qarabağın Azərbaycandan qoparılması istiqamətində siqnal idi. Həqiqətən də, sözügedən müsahibədən faktiki olaraq bir neçə gün sonra Ermənistan SSR-in Qafan rayonundan azərbaycanlıların qovulmasına başlanılır...
Hər şey bununla başladı...
Ümumiyyətlə, azərbaycanlıların Ermənistandan qovulmasının kökləri XIX əsrin əvvəllərinə, Türkmənçay müqaviləsi dövrünə gedib çıxır. Bu iki əsr ərzində azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə, qətllər, zorakılıq və soyqırımı faktları ilə zəngin çoxsaylı hadisələr baş verib. Bu barədə XX əsrin əvvəllərinə aid bir sıra sənədlərdə kifayət qədər məlumat var. Məsələn, 1919-cu ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Xarici İşlər Nazirliyinin Antanta qüvvələrinin ali komissarı general Haskellə göndərdiyi teleqramda İrəvan quberniyasında və Zəngəzurda müsəlman əhalinin kütləvi şəkildə qətlə yetirildiyi, kəndlərin yandırdığı, insanların doğma yurdlarından qovulduğu haqda məlumatlar yer alırdı.
Xatırladaq ki, 1947-ci ildə SSRİ Nazirlər Soveti Ermənistan SSR-dən azərbaycanlıların Azərbaycanın Kür-Araz ovalığına köçürülməsi haqqında 4083 nömrəli qərar belə qəbul edib. Burada söhbət faktiki olaraq, Sovet İttifaqına xaricdən gələn çoxsaylı erməni repatriantları üçün ərazilərin boşaldılmasından gedirdi. Bu və digər sənədlər Ermənistandan azərbaycanlı əhalinin sıxışdırılıb çıxarılması təcrübəsinin tarixi ardıcıllığa malik olduğunu təsdiqləyir.
Bütün bunlara baxmayaraq, azərbaycanlıların Ermənistandan qovulması uzun müddət beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətindən kənarında qalıb. Halbuki söhbət ayrı-ayrı hadisələrdən deyil, monoetnik dövlət formalaşdırılmasına yönəlmiş məqsədyönlü prosesdən gedib.
Çoxsaylı tədqiqatlara, ən müxtəlif nəşrlərdə yer almış məlumatlara görə, 1988-1989-cu illərdə Ermənistanda yalnız azərbaycanlıların yaşadığı 185 yaşayış məntəqəsindən təxminən 300 min azərbaycanlı zorla qovulub. Onlar bu torpaqlarda hədələr, zorakılıq, psixoloji terror, tam müdafiəsizlik mühiti yaradılması və qətllər yolu ilə çıxarılıblar. İnsanlar şəhər və kəndləri qışın sərt günlərində tərk etməyə məcbur olub, çox vaxt dağ aşırımlarını piyada keçərək köç ediblər. Onlar əmlaklarını, ata-baba məzarlarını, nəsillərin xatirələrini o torpaqlarda qoyublar... Köç zamanı bir çox insan yollarda həlak olub. SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin tamamlanmamış istintaq materiallarına görə, deportasiya zamanı 216 azərbaycanlı öldürülüb. Üstəlik, onlar arasında diri-diri yandırılanlar, işgəncə ilə öldürülənlər, döyülərək qətlə yetirilənlər, güllələnənlər və qaçış zamanı dağlarda donaraq ölənlər də var.
Xüsusilə Ermənistanın Quqark, Spitak, Masis, Qafan və digər rayonlarında baş vermiş hadisələrlə bağlı dəhşətli şahid ifadələri mövcuddur. Həmin ərazilərdə azərbaycanlı əhali sistemli terrora məruz qalıb. Tədqiqatçıların məlumatına görə, 1988-ci ildə baş vermiş dağıdıcı Spitak zəlzələsindən sonra azərbaycanlı kəndləri faktiki olaraq humanitar yardım və tibbi təminat almaq üçün nəzərdə tutulan siyahılardan kənarda saxlanılıb.
Bu quru rəqəmlərin arxasında böyük insan faciələri dayanır. Şahidlər bildirirdilər ki, ailələr qışın ortasında evlərini yalnız sənədlərini və bir neçə bağlama paltar götürməklə tərk edirdilər. Yaşlı insanlar yolda soyuqdan və psixoloji sarsıntıdan həyatlarını itirir, uşaqlar həftələrlə vaqonlarda, müvəqqəti düşərgələrdə yaşayırdılar. İnsanlar yalnız əmlaklarını deyil, valideynlərinin məzarlarını, ata-babalarının saldığı bağları, tikdiyi evləri, doğma ocaqlarını da atmaq məcburiyyətində idilər.
Qafan rayonunun keçmiş sakinləri danışırdılar ki, silahlı dəstələr azərbaycanlıların yaşadıqları kəndlərə gələrək sakinlərdən evlərini dərhal tərk etmələrini tələb edirdilər. Quqarkda azərbaycanlılar küçədə döyülür, bir çoxları oğurlanır, bəziləri isə itkin düşürdü. Qadınlar gecə hücumlarından ehtiyat edərək uşaqlarını zirzəmilərdə gizlətdiklərini xatırlayırlar. Amma bütün bunlar onilliklər boyu beynəlxalq diqqətdən kənarda qalıb...
1988-ci ilin sonuna qədər Ermənistanda 170 azərbaycanlı və 94 qarışıq yaşayış məntəqəsi tamamilə “təmizlənmişdi”. Meğri rayonundakı son azərbaycanlı kəndi olan Nüvədinin əhalisi isə 1991-ci ilin avqustunda deportasiya edilib.
Lakin insanların bu ərazilərdən fiziki qovulması faciənin yalnız bir hissəsidir. Növbəti mərhələ mədəni və tarixi irsin məhv edilməsi olub. Qəbiristanlıqlar, məscidlər, memarlıq abidələri dağıdılıb, yüzlərlə Azərbaycan mənşəli toponim dəyişdirilib. Tədqiqatçıların məlumatına görə, Ermənistanda millətçi siyasətin həyata keçirildiyi illərdə 700-dən çox Azərbaycan yaşayış məntəqəsinin və coğrafi obyektin adı dəyişdirilib.
“Arxadan vurulan zərbə” - oyanış mərhələsi?
Bu gün xüsusilə vacib olan məqam ondan ibarətdir ki, etnik təmizləmə barədə artıq təkcə azərbaycanlılar deyil, ermənilərin özləri də danışmağa başlayırlar. Svetlana Markaryanın Albert İsakov tərəfindən dərc olunmuş materialı məhz buna görə xüsusi tarixi və mənəvi dəyər qazanır. Material şahid ifadəsinin nəqlidir. Söhbət “Qarabağ hərəkatı” adlandırılan prosesin fəal iştirakçısı olmuş, ilk millətçi silahlı dəstələrdən birinin komandirinin doğma bacısı, Sarqsyanı və onun ətrafını şəxsən tanıyan bir erməni qadından gedir. Bu, Svetlana Markaryandır. Qadın bütün bunları “Krakots tikunkits” (“Arxadan vurulan zərbə”) adlı kitabında qələmə alıb. Kitab erməni dilində nəşr olunub. Uzun illər kölgədə qaldıqdan sonra o, tədqiqatçı-bloger Albert İsakovun sayəsində geniş rusdilli auditoriyaya çatdırılıb. Bloger kitabı tərcümə edərək onun əsas hissəsini özünün “YouTube” kanalında orijinal mənbəyə birbaşa istinadla yayımlayıb.
Orada 1980-ci illərin sonu-1990-cı illərin əvvəllərində baş vermiş hadisələr barədə həqiqətləri etnik erməni olan bir şəxs səsləndirir. Onilliklər boyu millətçilərin birtərəfli qaydada formalaşdırdığı erməni cəmiyyətində belə şahidlik yalnız dürüstlük deyil, həm də cəsarət tələb edir. Çünki onlar süni şəkildə yaradılmış “qurban” mifini dağıdır, münaqişəyə yenidən insani ölçü qazandırır.
Sonrakı dövrlərdə hətta erməni siyasi xadimlər belə, faktiki olaraq bu siyasəti etiraf ediblər. Albert İsakovun dərc etdiyi materiallarda erməni liderlərinin, o cümlədən Ermənistanın ilk prezidenti Levon Ter-Petrosyanın çıxışları da yer alır. Həmin çıxışlarda Ermənistanın və Qarabağın digər xalqlardan “təmizləndiyi” barədə açıq etiraflar mövcuddur. Bu məqam xüsusilə vacibdir, çünki bu fikirlər Azərbaycan tərəfindən deyil, ermənilərin özləri tərəfindən səsləndirilib. Bunu etnik təmizləmənin etirafı kimi qəbul etmək olar.
Erməni millətçiliyinin ideoloqlarından biri olan Zori Balayan öz yazılarında dəfələrlə azərbaycanlılara qarşı aqressiv millətçi ritorikadan istifadə edib, bu isə nifrət mühitinin formalaşmasına öz təsirini göstərib. Belə məzmunlu nəşrlər, əlbəttə ki, insanların milli mənsubiyyətinə görə deportasiyasına psixoloji zəmin yaradıb.
Lakin erməni təbliğatı uzun illər bu mənzərəni tərsinə çevirməyə çalışıb. İnsanları ev-eşiyindən qovanlar bu işdə... qurbanları günahlandırıblar. Bu mexanizm dünyaya yaxşı məlumdur: təcavüzkar yalnız cinayət törətməyə deyil, həm də zərərçəkən statusunu inhisara almağa çalışır. Məlum 907-ci düzəlişin qəbul olunması da bununla izah edilir. Bir sözlə, beynəlxalq narrativ məhz bu şəkildə formalaşdırılıb, yüz minlərlə azərbaycanlı qaçqının taleyi faktiki olaraq diqqətdən kənarda qalıb. Halbuki beynəlxalq sənədlərdə qaçqın və əhalinin məcburi köçürülməsi problemi öz əksini tapır. Beynəlxalq təşkilatların və BMT strukturlarının hesabatlarında Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin yaratdığı humanitar fəlakətin miqyası dəfələrlə qeyd edilib. BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının məlumatlarına görə, münaqişə nəticəsində yüz minlərlə azərbaycanlı məcburi köçkün və qaçqın vəziyyətinə düşüb.
Başqa yol yoxdur
Bu təhrifdə, əlbəttə ki, erməni millətçi diskursunun informasiya monopoliyası xüsusi rol oynayıb. Uzun illər azərbaycanlılara qarşı törədilmiş cinayətlərdən danışmaq cəhdləri “xəyanət” kimi qəbul edilib, həqiqəti söyləməyə çalışan insanlar ictimai təqiblərə, təhqirlərə məruz qalıblar. Odur ki, Svetlana Markaryanın materialı kimi nəşrlər yalnız tarixi deyil, həm də mənəvi əhəmiyyət daşıyır: onlar kollektiv susqunluq sistemini sındırır.
Burada söhbət sadəcə iki fərqli tarixi şərhin qarşıdurmasından getmir. Etnik təmizləmə insanlığa, xalqa qarşı törədilmiş cinayətdir. Ermənistandan qovulmuş azərbaycanlılar yalnız evlərini deyil, uşaqlıq vətənini, mədəni mühitlərini, tarixi yaddaşlarını da itiriblər. Həmin ərazilərdə Azərbaycan mənşəli toponimlər məhv edilib və ya mənimsənilib, qəbiristanlıqlar, məscidlər, mədəniyyət abidələri dağıdılıb. Bu gün müasir Ermənistan Respublikasının ərazisinə daxil olan tarixi torpaqlarda azərbaycanlıların izini məhz belə silməyə cəhd edilib.
Törədilmiş əməllərin cinayət xarakterinin dərk olunması və azərbaycanlı qaçqınların Ermənistana qayıtmaq imkanının gündəmə gəlməsi bu gün erməni cəmiyyətinin millətçi hissəsini narahat edir. Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın seçkiqabağı dövrdə onun hakimiyyəti dövründə “azərbaycanlıların Ermənistanda yaşadıqları yerlərə qayıdışı məsələsinin müzakirə olunmayacağı” barədə verdiyi vədlər də əslində rəqiblərinin hücumlarına cavab xarakteri daşıyır.
Məhz buna görə baş verənləri etiraf etmək cəsarəti göstərən ermənilərin şahidlikləri bu qədər əhəmiyyətlidir. Bu, “antierməni mövqeyi” deyil, əksinə erməni cəmiyyətinə mənəvi özünüdəyərləndirmə qabiliyyətini qaytarmaq cəhdidir. Tövbə, öz səhvlərinin etirafı olmadan nə barışıq, nə də həqiqi sülh mümkündür.
Belə bir materialların yayılmasında Albert İsakovun mühüm rol oynaması isə rəmzi hadisə sayıla bilər. Erməni və yəhudi köklərinə malik olan, beynəlmiləl Bakı mühitində böyüyən və sonradan Ermənistanda aqressiv millətçiliklə üzləşən bu şəxsin fəaliyyəti “özümüzünkülər” və “yadlar” bölgüsünün dağıdılması baxımından da əhəmiyyətlidir. Bu gün region keçmişə yenidən baxılmasının mürəkkəb mərhələsini yaşadığı bir vaxtda həqiqət artıq silah deyil, gələcəyin zəruri şərtinə çevrilir. Yalan və tarixi amneziya üzərində sülh qurmaq mümkün deyil. Svetlana Markaryan kimi insanların səsi xüsusi dəyər daşıyır. Çünki bu səslər uzun illər azərbaycanlı qaçqınların faciəsinin inkar edildiyi bir cəmiyyətin daxilindən gəlir.
Müasir Ermənistan Respublikası ərazisində azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilmiş iki əsrlik etnik təmizləmə tarixi yalnız Azərbaycan xalqının ağrısı deyil. Bu, bütün regionun tarixi vicdanı üçün bir sınaqdır. Ortaya nə qədər dürüst şahidlik çıxarsa, nifrət və təhrif üzərində qurulmuş mifləri qoruyub saxlamaq bir o qədər çətin olacaq.
Svetlana Markaryanın materialı sadəcə keçmişlə bağlı xatirələr deyil. Bu, unutqanlığa qarşı bir sənəddir. Onun xüsusi əhəmiyyəti məhz budur.

Почему свидетельство армянки об изгнании азербайджанцев из Армении имеет особое значение
В информационной войне, сопровождавшей армяно-азербайджанский конфликт на протяжении десятилетий, одна из самых устойчивых фальсификаций заключалась в попытке представить армян исключительно жертвами, а азербайджанцев - исключительно агрессорами. Эта схема последовательно внедрялась в общественное сознание как внутри Армении, так и за ее пределами. Между тем реальность гораздо сложнее и трагичнее.
Одной из самых замалчиваемых страниц конфликта стала этническая чистка - массовое изгнание сотен тысяч азербайджанцев с земель, где они жили веками.
Был это не стихийный процесс, а тщательно спланированный подготовительный этап армяно-азербайджанского конфликта.
Как готовилось завершение этнической чистки азербайджанцев
В ноябре 1986 года в ЦК КПСС поступило секретное письмо первого секретаря ЦК КП Армении Карена Демирчяна. В нем говорилось, что с первых дней установления советской власти постановлениями ЦК Коммунистической партии осуществлялась репатриация армян из зарубежных стран. В советский период в Армянскую ССР было переселено более 230 тыс. армян. В письме отмечалось, что среди армян Ближнего Востока (Сирия, Ливан, Иран, Ирак, Иордания) немало желающих переселиться на постоянное место жительства в Армянскую ССР. Свое письмо К.Демирчян завершил подчеркиванием важного политического значения репатриации армян и просьбой продлить до конца 1990 года срок действия принятого в 1985 году постановления Совета Министров СССР «О продолжении в 1985-1986 годах репатриации в СССР армян из зарубежных стран».
Спустя полгода, 17 июля 1987 года, в Страсбурге печально известный Европарламент признает фейковые армянские претензии на «геноцид армян» и даже учреждает день памяти «жертв геноцида». И буквально через месяц карабахские армяне направляют в Москву обращения с десятками тысяч подписей о передаче Карабаха Армении.
Затем в октябре 1987 года в Москве освобождается от занимаемых должностей и удаляется от власти Гейдар Алиев - один из влиятельных руководителей СССР, присутствие которого мешало реализации преступного плана.
16 ноября 1987 года советник президента Михаила Горбачева Абель Аганбегян в Париже дает провокационное интервью газете французских коммунистов «Юманите», в котором незавуалированно высказывается о присоединении Карабаха к Армении: «Хотел бы видеть НКАО в составе Армении». В Армянской ССР это расценили (позднее выяснилось, что на то были основания) как согласие Горбачева на присоединение НКАО к Армянской ССР. То есть на пересмотр границ между двумя суверенными (в соответствии с Конституцией СССР 1977 г.) союзными республиками без согласия одной из них. Это явилось сигналом к отторжению Карабаха от Азербайджана.
Практически через несколько дней после интервью начинается изгнание азербайджанцев из Кафанского района Армянской ССР.
Начиналось-то не с этого…
Следует отметить, что изгнание азербайджанцев из Армении имеет глубокие исторические корни, уходящие в начало XIX века, к Туркманчайскому договору. Эти два столетия насыщены фактами этнических чисток азербайджанцев, сопровождавшихся убийствами, насилием, геноцидом.
Об этом говорит целый ряд документов начала XX века. Так, в телеграмме МИД Азербайджанской Демократической Республики верховному комиссару Антанты генералу Хаскеллу в 1919 году сообщалось о массовых убийствах мусульманского населения, сожжении деревень и изгнании людей из Эриванской губернии и Зангезура. Напомним также, что в 1947 году Совет Министров СССР принял постановление №4083 о переселении азербайджанцев из Армянской ССР в Кура-Араксинскую низменность Азербайджана. Фактически речь шла об освобождении территории для массово прибывавших из-за рубежа сквозь «железный занавес» в Советский Союз (!) армянских репатриантов. Эти и другие документы показывают, что практика вытеснения азербайджанского населения имеет историческую преемственность.
Изгнания азербайджанцев из Армении продолжительное время оставалась на периферии международного внимания. Между тем речь идет не о единичных эксцессах, а о целенаправленном процессе формирования моноэтнического государства. По данным многочисленных исследований и публикаций, в 1988-1989 годах из Армении были насильственно изгнаны около 300 тыс. азербайджанцев, проживавших в 185 пунктах, населенных только ими. Азербайджанцев вытесняли из своих домов путем угроз, с применением насилия, психологического террора, создания атмосферы полной незащищенности и убийств.
Люди были вынуждены покидать города и села зимой, зачастую передвигались пешком через горные перевалы. Оставляя имущество, могилы предков, память поколений... Многие погибали в пути. По материалам незавершенного следствия МВД СССР, в ходе депортации были убиты 216 азербайджанцев. Среди погибших сожженные заживо, замученные пытками и забитые до смерти, расстрелянные, замерзшие в горах при бегстве.
Особенно трагичны свидетельства о событиях в Гугарке, Спитаке, Масисе, Кафане и других районах Армении, где азербайджанское население подвергалось систематическому террору. После разрушительного Спитакского землетрясения 1988 года азербайджанские села, по данным исследователей, фактически были исключены из списков на получение гуманитарной помощи и медицинского обеспечения.
За сухими цифрами - человеческие трагедии. Очевидцы вспоминали, как семьи среди зимы покидали свои дома, успевая взять лишь документы и несколько узлов с одеждой. Старики умирали по дороге от холода и психологического потрясения. Дети неделями жили в переполненных вагонах и временных лагерях. Люди были вынуждены бросать не только имущество - они оставляли могилы родителей, сады, дома, построенные еще их предками, родные очаги.
Бывшие жители Кафанского района рассказывали, как в азербайджанские села приходили вооруженные группы, требуя немедленно покинуть дома. В Гугарке азербайджанцев избивали прямо на улицах, многих похищали, некоторые пропадали без вести. Женщины вспоминали, как прятали детей в подвалах, опасаясь ночных нападений. Эти свидетельства десятилетиями оставались вне международного внимания.
К концу 1988 года в Армении были полностью «очищены» 170 азербайджанских и 94 смешанных населенных пункта. Население последнего азербайджанского села - Нюведи в Мегринском районе - было депортировано в августе 1991 года.
Физическое изгнание людей было лишь частью трагедии. Следующим этапом стало уничтожение культурного и исторического наследия. Были разрушены кладбища, мечети, памятники архитектуры, сотни азербайджанских топонимов переименованы. По данным исследователей, за годы националистической политики в Армении были изменены названия более 700 азербайджанских населенных пунктов и географических объектов.
«Выстрел в спину» - этап прозрения?
Сегодня особенно важно, что об этнической чистке начинают говорить не азербайджанцы, а сами армяне. Именно поэтому опубликованный Альбертом Исаковым материал Светланы Маргарян приобретает особую историческую и нравственную ценность.
Это пересказ свидетельства очевидца - армянки, активной участницы так называемого «карабахского движения», родной сестры командира одного из первых националистических отрядов, лично знавшей Саркисяна и его круг. Светлана Маркарян изложила всё в книге «Кракоц тикункиц» - «Выстрел в спину». Книга вышла на армянском языке, годами не издавалась и в широкое русскоязычное пространство попала благодаря исследователю и блогеру Альберту Исакову, который обнаружил ее, перевел и опубликовал ключевой фрагмент на своем YouTube-канале с прямой ссылкой на оригинал.
Показательно, что правду о событиях конца 1980 - начала 1990-х годов озвучивает этническая армянка. В условиях армянского общества, где десятилетиями культивировалась атмосфера националистической односторонности, подобное свидетельство требует не только честности, но и гражданского мужества. Такие голоса разрушают искусственно созданный миф о «безупречной жертве» и возвращают конфликту человеческое измерение.
Впоследствии даже армянские политические деятели фактически признавали эту политику. Опубликованные А.Исаковым материалы с выступлениями армянских лидеров, в том числе первого президента Армении Левона Тер-Петросяна, содержат откровенные признания в том, что Армения и Карабах были «очищены» от других народов. Это очень важно, поскольку исходит не от азербайджанской стороны, а от самой армянской политической среды. Они были восприняты как признание последствий этнической чистки.
Идеолог армянского национализма Зорий Балаян в своих текстах неоднократно использовал агрессивную националистическую риторику в отношении азербайджанцев, что способствовало атмосфере ненависти. Подобного толка публикации формировали психологическую почву для изгнания людей по национальному признаку.
На протяжении многих лет армянская пропаганда пыталась перевернуть картину происходившего. Те, кто осуществлял изгнание, обвиняли в этом собственных жертв. Такой механизм хорошо известен мировой истории: агрессор стремится не только совершить преступление, но и монополизировать статус пострадавшего. Этим и объясняется принятие 907-й поправки. Именно так формировался международный нарратив, в котором судьба сотен тысяч азербайджанских беженцев практически исчезала из поля зрения.
И это несмотря на то, что международные документы фиксировали проблему беженцев и насильственных перемещений населения. В отчетах международных организаций и структур ООН неоднократно указывался масштаб гуманитарной катастрофы, вызванной армяно-азербайджанским конфликтом. По данным Управления верховного комиссара ООН по делам беженцев, сотни тысяч азербайджанцев стали вынужденными переселенцами и беженцами.
Другого пути нет…
Особую роль в этой подмене сыграла информационная монополия армянского националистического дискурса. Любая попытка заговорить о преступлениях против азербайджанцев воспринималась как «предательство». Людей, пытавшихся сказать правду, подвергали общественной травле, оскорблениям и проклятиям. Поэтому публикации, подобные материалу Светланы Маргарян, имеют не только историческое, но и нравственное значение: они ломают систему коллективного молчания.
Важно понимать, что речь идет не просто о споре двух исторических интерпретаций. Этническая чистка - это преступление против людей, против права народа жить на своей земле. Азербайджанцы, изгнанные из Армении, потеряли не только дома. Они потеряли родину своего детства, культурную среду, историческую память. Были уничтожены или присвоены азербайджанские топонимы, разрушены кладбища, мечети, памятники культуры. Само присутствие азербайджанцев на своих исторических землях, принадлежащих сегодня современной Республике Армения, пытались стереть.
Осознание преступности совершенных деяний и возможности возвращения азербайджанских беженцев в Армению сегодня беспокоит националистически настроенную часть армянского общества. Предвыборные заверения Никола Пашиняна, что «при его власти не будет обсуждаться вопрос возвращения азербайджанцев в места их прежнего проживания в Армении», являются лишь ответом на атаки со стороны его оппонентов.
Именно поэтому столь важны свидетельства тех армян, которые находят в себе силы признать реальность произошедшего. Это не «антиармянская позиция», а, напротив, попытка вернуть армянскому обществу способность к нравственной самооценке. Без покаяния, признания собственных ошибок невозможны ни примирение, ни подлинный мир.
Символично, что значительную роль в распространении подобных материалов играет Альберт Исаков - человек с армянскими и еврейскими корнями, выросший в интернациональном Баку и впоследствии столкнувшийся с агрессивным национализмом в Армении. Его деятельность важна тем, что разрушает примитивное деление на «своих» и «чужих».
Сегодня, когда регион переживает сложный этап переосмысления прошлого, правда становится не оружием, а необходимым условием будущего. Невозможно строить мир на лжи и исторической амнезии. Голоса таких людей, как Светлана Маргарян, имеют особую ценность, потому что исходят изнутри общества, где долгие годы отрицалась трагедия азербайджанских беженцев.
Двухсотлетняя история этнической чистки азербайджанцев в современной Республике Армения - не только азербайджанская боль. Это испытание для исторической совести региона. И чем больше будет честных свидетельств, тем труднее станет сохранять мифы, построенные на ненависти и подмене понятий.
Материал Светланы Маргарян - не просто воспоминание о прошлом. Это документ против забвения. И именно поэтому он так важен сегодня.