Çərşənbə axşamı, 16:50
Bir erməni qadının azərbaycanlıların Ermənistandan qovulması ilə bağlı şahidliyi nə üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır?
01.06.2026
Onilliklər boyu Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsini müşayiət etmiş informasiya müharibəsində ən davamlı saxtalaşdırmalardan biri erməniləri yalnız qurban, azərbaycanlıları isə təcavüzkar kimi təqdim etmək cəhdi olub. Bu yanaşma həm Ermənistan daxilində, həm də onun hüdudlarından kənarda davamlı olaraq ictimai şüura yeridilib. Halbuki reallıq daha mürəkkəb və daha faciəvidir.
Bu münaqişədə ən çox qapadılan səhifələrdən biri etnik təmizləmə – yüz minlərlə azərbaycanlının əsrlərlə yaşadıqları torpaqlardan kütləvi şəkildə qovulması olub. Bu, əlbəttə ki, kortəbii baş vermiş proses yox, münaqişənin əvvəlcədən hazırlanmış mərhələsi idi.
Azərbaycanlılara qarşı etnik təmizlənmənin tamamlanmasına hazırlıq
1986-cı ilin noyabrında SSRİ Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinə Ermənistan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi Karen Dəmirçyan tərəfindən məxfi məktub daxil olur. Məktubda bildirilirdi ki, Sovet hakimiyyətinin ilk günlərindən etibarən Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin qərarları ilə xarici ölkələrdən ermənilərin repatriasiyası həyata keçirilib. Sovet dövründə Ermənistan SSR-ə 230 mindən çox erməni köçürülüb. Məktubda vurğulanırdı ki, Yaxın Şərq ölkələrində (Suriya, Livan, İran, İraq, İordaniya) yaşayan ermənilər arasında Ermənistan SSR-də daimi yaşamaq üçün köçmək istəyənlər çoxdur. Dəmirçyan məktubunu ermənilərin repatriasiyasının mühüm siyasi əhəmiyyətini vurğulayaraq və SSRİ Nazirlər Sovetinin 1985-ci ildə qəbul etdiyi “1985-1986-cı illərdə xarici ölkələrdən ermənilərin SSRİ-yə repatriasiyasının davam etdirilməsi haqqında” qərarının qüvvədə olma müddətinin 1990-cı ilin sonunadək uzadılması xahişi ilə tamamlayırdı.
Yarım il sonra – 17 iyul 1987-ci ildə Strasburqda Avropa Parlamenti ermənilərin qondarma “soyqırımı” iddialarını tanıyır və hətta “soyqırımı qurbanları”nın anım gününü belə təsis edir.
Bundan cəmi bir ay sonra Qarabağ erməniləri bölgənin Ermənistana verilməsi tələbi ilə on minlərlə insanın imzaladığı müraciətləri Moskvaya göndərirlər.
Daha sonra, 1987-ci ilin oktyabrında Moskvada SSRİ-nin nüfuzlu rəhbərlərindən biri, bu cinayətkar planın həyata keçirilməsinə mane olan Heydər Əliyev tutduğu vəzifələrdən azad edilir və hakimiyyətdən uzaqlaşdırılır. 1987-ci il noyabrın 16-da SSRİ Prezidenti Mixail Qorbaçovun müşaviri Abel Aqanbekyan Parisdə Fransa kommunistlərinin “Yumanite” qəzetinə təxribat xarakterli müsahibə verir və açıq şəkildə Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi haqda danışır: “Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətini Ermənistanın tərkibində görmək istərdim”.
Ermənistan SSR-də bunu Qorbaçovun DQMV-nin Ermənistan SSR-ə birləşdirilməsinə razılığı kimi qiymətləndirirlər (sonradan məlum olacaq ki, bunun üçün əsaslar da varmış). Burada söhbət iki suveren müttəfiq respublika arasındakı sərhədlərin onlardan birinin razılığı olmadan dəyişdirilməsindən gedirdi.
Bu, Qarabağın Azərbaycandan qoparılması istiqamətində siqnal idi. Həqiqətən də, sözügedən müsahibədən faktiki olaraq bir neçə gün sonra Ermənistan SSR-in Qafan rayonundan azərbaycanlıların qovulmasına başlanılır...
Hər şey bununla başladı...
Ümumiyyətlə, azərbaycanlıların Ermənistandan qovulmasının kökləri XIX əsrin əvvəllərinə, Türkmənçay müqaviləsi dövrünə gedib çıxır. Bu iki əsr ərzində azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə, qətllər, zorakılıq və soyqırımı faktları ilə zəngin çoxsaylı hadisələr baş verib. Bu barədə XX əsrin əvvəllərinə aid bir sıra sənədlərdə kifayət qədər məlumat var. Məsələn, 1919-cu ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Xarici İşlər Nazirliyinin Antanta qüvvələrinin ali komissarı general Haskellə göndərdiyi teleqramda İrəvan quberniyasında və Zəngəzurda müsəlman əhalinin kütləvi şəkildə qətlə yetirildiyi, kəndlərin yandırdığı, insanların doğma yurdlarından qovulduğu haqda məlumatlar yer alırdı.
Xatırladaq ki, 1947-ci ildə SSRİ Nazirlər Soveti Ermənistan SSR-dən azərbaycanlıların Azərbaycanın Kür-Araz ovalığına köçürülməsi haqqında 4083 nömrəli qərar belə qəbul edib. Burada söhbət faktiki olaraq, Sovet İttifaqına xaricdən gələn çoxsaylı erməni repatriantları üçün ərazilərin boşaldılmasından gedirdi. Bu və digər sənədlər Ermənistandan azərbaycanlı əhalinin sıxışdırılıb çıxarılması təcrübəsinin tarixi ardıcıllığa malik olduğunu təsdiqləyir.
Bütün bunlara baxmayaraq, azərbaycanlıların Ermənistandan qovulması uzun müddət beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətindən kənarında qalıb. Halbuki söhbət ayrı-ayrı hadisələrdən deyil, monoetnik dövlət formalaşdırılmasına yönəlmiş məqsədyönlü prosesdən gedib.
Çoxsaylı tədqiqatlara, ən müxtəlif nəşrlərdə yer almış məlumatlara görə, 1988-1989-cu illərdə Ermənistanda yalnız azərbaycanlıların yaşadığı 185 yaşayış məntəqəsindən təxminən 300 min azərbaycanlı zorla qovulub. Onlar bu torpaqlarda hədələr, zorakılıq, psixoloji terror, tam müdafiəsizlik mühiti yaradılması və qətllər yolu ilə çıxarılıblar. İnsanlar şəhər və kəndləri qışın sərt günlərində tərk etməyə məcbur olub, çox vaxt dağ aşırımlarını piyada keçərək köç ediblər. Onlar əmlaklarını, ata-baba məzarlarını, nəsillərin xatirələrini o torpaqlarda qoyublar... Köç zamanı bir çox insan yollarda həlak olub. SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin tamamlanmamış istintaq materiallarına görə, deportasiya zamanı 216 azərbaycanlı öldürülüb. Üstəlik, onlar arasında diri-diri yandırılanlar, işgəncə ilə öldürülənlər, döyülərək qətlə yetirilənlər, güllələnənlər və qaçış zamanı dağlarda donaraq ölənlər də var.
Xüsusilə Ermənistanın Quqark, Spitak, Masis, Qafan və digər rayonlarında baş vermiş hadisələrlə bağlı dəhşətli şahid ifadələri mövcuddur. Həmin ərazilərdə azərbaycanlı əhali sistemli terrora məruz qalıb. Tədqiqatçıların məlumatına görə, 1988-ci ildə baş vermiş dağıdıcı Spitak zəlzələsindən sonra azərbaycanlı kəndləri faktiki olaraq humanitar yardım və tibbi təminat almaq üçün nəzərdə tutulan siyahılardan kənarda saxlanılıb.
Bu quru rəqəmlərin arxasında böyük insan faciələri dayanır. Şahidlər bildirirdilər ki, ailələr qışın ortasında evlərini yalnız sənədlərini və bir neçə bağlama paltar götürməklə tərk edirdilər. Yaşlı insanlar yolda soyuqdan və psixoloji sarsıntıdan həyatlarını itirir, uşaqlar həftələrlə vaqonlarda, müvəqqəti düşərgələrdə yaşayırdılar. İnsanlar yalnız əmlaklarını deyil, valideynlərinin məzarlarını, ata-babalarının saldığı bağları, tikdiyi evləri, doğma ocaqlarını da atmaq məcburiyyətində idilər.
Qafan rayonunun keçmiş sakinləri danışırdılar ki, silahlı dəstələr azərbaycanlıların yaşadıqları kəndlərə gələrək sakinlərdən evlərini dərhal tərk etmələrini tələb edirdilər. Quqarkda azərbaycanlılar küçədə döyülür, bir çoxları oğurlanır, bəziləri isə itkin düşürdü. Qadınlar gecə hücumlarından ehtiyat edərək uşaqlarını zirzəmilərdə gizlətdiklərini xatırlayırlar. Amma bütün bunlar onilliklər boyu beynəlxalq diqqətdən kənarda qalıb...
1988-ci ilin sonuna qədər Ermənistanda 170 azərbaycanlı və 94 qarışıq yaşayış məntəqəsi tamamilə “təmizlənmişdi”. Meğri rayonundakı son azərbaycanlı kəndi olan Nüvədinin əhalisi isə 1991-ci ilin avqustunda deportasiya edilib.
Lakin insanların bu ərazilərdən fiziki qovulması faciənin yalnız bir hissəsidir. Növbəti mərhələ mədəni və tarixi irsin məhv edilməsi olub. Qəbiristanlıqlar, məscidlər, memarlıq abidələri dağıdılıb, yüzlərlə Azərbaycan mənşəli toponim dəyişdirilib. Tədqiqatçıların məlumatına görə, Ermənistanda millətçi siyasətin həyata keçirildiyi illərdə 700-dən çox Azərbaycan yaşayış məntəqəsinin və coğrafi obyektin adı dəyişdirilib.
“Arxadan vurulan zərbə” - oyanış mərhələsi?
Bu gün xüsusilə vacib olan məqam ondan ibarətdir ki, etnik təmizləmə barədə artıq təkcə azərbaycanlılar deyil, ermənilərin özləri də danışmağa başlayırlar. Svetlana Markaryanın Albert İsakov tərəfindən dərc olunmuş materialı məhz buna görə xüsusi tarixi və mənəvi dəyər qazanır. Material şahid ifadəsinin nəqlidir. Söhbət “Qarabağ hərəkatı” adlandırılan prosesin fəal iştirakçısı olmuş, ilk millətçi silahlı dəstələrdən birinin komandirinin doğma bacısı, Sarqsyanı və onun ətrafını şəxsən tanıyan bir erməni qadından gedir. Bu, Svetlana Markaryandır. Qadın bütün bunları “Krakots tikunkits” (“Arxadan vurulan zərbə”) adlı kitabında qələmə alıb. Kitab erməni dilində nəşr olunub. Uzun illər kölgədə qaldıqdan sonra o, tədqiqatçı-bloger Albert İsakovun sayəsində geniş rusdilli auditoriyaya çatdırılıb. Bloger kitabı tərcümə edərək onun əsas hissəsini özünün “YouTube” kanalında orijinal mənbəyə birbaşa istinadla yayımlayıb.
Orada 1980-ci illərin sonu-1990-cı illərin əvvəllərində baş vermiş hadisələr barədə həqiqətləri etnik erməni olan bir şəxs səsləndirir. Onilliklər boyu millətçilərin birtərəfli qaydada formalaşdırdığı erməni cəmiyyətində belə şahidlik yalnız dürüstlük deyil, həm də cəsarət tələb edir. Çünki onlar süni şəkildə yaradılmış “qurban” mifini dağıdır, münaqişəyə yenidən insani ölçü qazandırır.
Sonrakı dövrlərdə hətta erməni siyasi xadimlər belə, faktiki olaraq bu siyasəti etiraf ediblər. Albert İsakovun dərc etdiyi materiallarda erməni liderlərinin, o cümlədən Ermənistanın ilk prezidenti Levon Ter-Petrosyanın çıxışları da yer alır. Həmin çıxışlarda Ermənistanın və Qarabağın digər xalqlardan “təmizləndiyi” barədə açıq etiraflar mövcuddur. Bu məqam xüsusilə vacibdir, çünki bu fikirlər Azərbaycan tərəfindən deyil, ermənilərin özləri tərəfindən səsləndirilib. Bunu etnik təmizləmənin etirafı kimi qəbul etmək olar.
Erməni millətçiliyinin ideoloqlarından biri olan Zori Balayan öz yazılarında dəfələrlə azərbaycanlılara qarşı aqressiv millətçi ritorikadan istifadə edib, bu isə nifrət mühitinin formalaşmasına öz təsirini göstərib. Belə məzmunlu nəşrlər, əlbəttə ki, insanların milli mənsubiyyətinə görə deportasiyasına psixoloji zəmin yaradıb.
Lakin erməni təbliğatı uzun illər bu mənzərəni tərsinə çevirməyə çalışıb. İnsanları ev-eşiyindən qovanlar bu işdə... qurbanları günahlandırıblar. Bu mexanizm dünyaya yaxşı məlumdur: təcavüzkar yalnız cinayət törətməyə deyil, həm də zərərçəkən statusunu inhisara almağa çalışır. Məlum 907-ci düzəlişin qəbul olunması da bununla izah edilir. Bir sözlə, beynəlxalq narrativ məhz bu şəkildə formalaşdırılıb, yüz minlərlə azərbaycanlı qaçqının taleyi faktiki olaraq diqqətdən kənarda qalıb. Halbuki beynəlxalq sənədlərdə qaçqın və əhalinin məcburi köçürülməsi problemi öz əksini tapır. Beynəlxalq təşkilatların və BMT strukturlarının hesabatlarında Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin yaratdığı humanitar fəlakətin miqyası dəfələrlə qeyd edilib. BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının məlumatlarına görə, münaqişə nəticəsində yüz minlərlə azərbaycanlı məcburi köçkün və qaçqın vəziyyətinə düşüb.
Başqa yol yoxdur
Bu təhrifdə, əlbəttə ki, erməni millətçi diskursunun informasiya monopoliyası xüsusi rol oynayıb. Uzun illər azərbaycanlılara qarşı törədilmiş cinayətlərdən danışmaq cəhdləri “xəyanət” kimi qəbul edilib, həqiqəti söyləməyə çalışan insanlar ictimai təqiblərə, təhqirlərə məruz qalıblar. Odur ki, Svetlana Markaryanın materialı kimi nəşrlər yalnız tarixi deyil, həm də mənəvi əhəmiyyət daşıyır: onlar kollektiv susqunluq sistemini sındırır.
Burada söhbət sadəcə iki fərqli tarixi şərhin qarşıdurmasından getmir. Etnik təmizləmə insanlığa, xalqa qarşı törədilmiş cinayətdir. Ermənistandan qovulmuş azərbaycanlılar yalnız evlərini deyil, uşaqlıq vətənini, mədəni mühitlərini, tarixi yaddaşlarını da itiriblər. Həmin ərazilərdə Azərbaycan mənşəli toponimlər məhv edilib və ya mənimsənilib, qəbiristanlıqlar, məscidlər, mədəniyyət abidələri dağıdılıb. Bu gün müasir Ermənistan Respublikasının ərazisinə daxil olan tarixi torpaqlarda azərbaycanlıların izini məhz belə silməyə cəhd edilib.
Törədilmiş əməllərin cinayət xarakterinin dərk olunması və azərbaycanlı qaçqınların Ermənistana qayıtmaq imkanının gündəmə gəlməsi bu gün erməni cəmiyyətinin millətçi hissəsini narahat edir. Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın seçkiqabağı dövrdə onun hakimiyyəti dövründə “azərbaycanlıların Ermənistanda yaşadıqları yerlərə qayıdışı məsələsinin müzakirə olunmayacağı” barədə verdiyi vədlər də əslində rəqiblərinin hücumlarına cavab xarakteri daşıyır.
Məhz buna görə baş verənləri etiraf etmək cəsarəti göstərən ermənilərin şahidlikləri bu qədər əhəmiyyətlidir. Bu, “antierməni mövqeyi” deyil, əksinə erməni cəmiyyətinə mənəvi özünüdəyərləndirmə qabiliyyətini qaytarmaq cəhdidir. Tövbə, öz səhvlərinin etirafı olmadan nə barışıq, nə də həqiqi sülh mümkündür.
Belə bir materialların yayılmasında Albert İsakovun mühüm rol oynaması isə rəmzi hadisə sayıla bilər. Erməni və yəhudi köklərinə malik olan, beynəlmiləl Bakı mühitində böyüyən və sonradan Ermənistanda aqressiv millətçiliklə üzləşən bu şəxsin fəaliyyəti “özümüzünkülər” və “yadlar” bölgüsünün dağıdılması baxımından da əhəmiyyətlidir. Bu gün region keçmişə yenidən baxılmasının mürəkkəb mərhələsini yaşadığı bir vaxtda həqiqət artıq silah deyil, gələcəyin zəruri şərtinə çevrilir. Yalan və tarixi amneziya üzərində sülh qurmaq mümkün deyil. Svetlana Markaryan kimi insanların səsi xüsusi dəyər daşıyır. Çünki bu səslər uzun illər azərbaycanlı qaçqınların faciəsinin inkar edildiyi bir cəmiyyətin daxilindən gəlir.
Müasir Ermənistan Respublikası ərazisində azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilmiş iki əsrlik etnik təmizləmə tarixi yalnız Azərbaycan xalqının ağrısı deyil. Bu, bütün regionun tarixi vicdanı üçün bir sınaqdır. Ortaya nə qədər dürüst şahidlik çıxarsa, nifrət və təhrif üzərində qurulmuş mifləri qoruyub saxlamaq bir o qədər çətin olacaq.
Svetlana Markaryanın materialı sadəcə keçmişlə bağlı xatirələr deyil. Bu, unutqanlığa qarşı bir sənəddir. Onun xüsusi əhəmiyyəti məhz budur.

Why the testimony of an Armenian woman about the expulsion of Azerbaijanis from Armenia is particularly significant
The Armenian-Azerbaijani conflict has been fought on many fronts, but one of the most persistent distortions is the attempt to portray Armenians solely as victims and Azerbaijanis purely as aggressors. This narrative has been systematically embedded into public consciousness both within Armenia and beyond its borders. The reality is far more complex and tragic.
The ethnic cleansing of hundreds of thousands of Azerbaijanis from lands where they had lived for centuries is one of the most silenced chapters of this conflict. This was not a spontaneous process; it was a carefully planned preparatory stage of the Armenian-Azerbaijani conflict.
On the completion of the ethnic cleansing of Azerbaijanis
In November 1986, Karen Demirchyan, First Secretary of the Communist Party of Armenia, sent a secret letter to the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union (CPSU). It is clear that from the first days of Soviet power, the CPSU Central Committee was actively repatriating Armenians from foreign countries. During the Soviet era, more than 230,000 Armenians were resettled in the Armenian SSR. The letter stated that many Armenians from the Middle East (Syria, Lebanon, Iran, Iraq, Jordan) wished to relocate permanently to Armenia. Demirchyan concluded by emphasising the important political significance of Armenian repatriation and requested an extension until the end of 1990 of the USSR Council of Ministers' 1985 resolution "On continuing repatriation in 1985-1986 of Armenians from abroad to the USSR."
Six months later, on July 17, 1987, the European Parliament made a decisive move by officially recognising the fabricated Armenian claims of "Armenian genocide" and establishing a day of remembrance for its "victims." Just a month later, Garabagh Armenians sent petitions with tens of thousands of signatures to Moscow demanding the transfer of Garabagh to Armenia.
In October 1987, Heydar Aliyev—a powerful USSR leader whose presence hindered this criminal plan—was removed from office and stripped of power in Moscow.
On 16 November 1987, Mikhail Gorbachev's presidential adviser Abel Aganbegyan gave a provocative interview in Paris to the French Communist newspaper L'Humanité. In it, he openly expressed support for Garabagh's transfer to Armenia, stating: "I would like to see NKAO [Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast] as part of Armenia." In Armenia, this was interpreted as Gorbachev's consent to reassign NKAO from Azerbaijan to Armenia. This would mean redrawing borders between two sovereign union republics (according to the 1977 USSR Constitution) without mutual consent. This signalled steps towards Garabagh’s separation from Azerbaijan.
Just days after this interview, expulsion of Azerbaijanis began in Armenia’s Qafan district.
But it did not start there…
It is important to note that the expulsion of Azerbaijanis from Armenia has deep historical roots dating back to the early 19th century with the Treaty of Turkmenchay. Over the past two centuries, there have been numerous instances of ethnic cleansing, killings, violence and genocide against Azerbaijanis.
A substantial number of documents from the early 20th century provide evidence for this. For instance, a 1919 telegram from the Azerbaijani Democratic Republic's Foreign Ministry to the Entente's High Commissioner General Haskell reported mass killings of Muslim populations, village burnings, and expulsions from Erivan Governorate and Zangezur.
It is also important to note that in 1947, the USSR Council of Ministers adopted Resolution No. 4083, which involved the relocation of Azerbaijanis from the Armenian SSR to the lowland of Kura and Araz rivers in Azerbaijan. This effectively created space for the large number of Armenian repatriates entering the USSR through the 'Iron Curtain'. Such documents illustrate a historical continuity in efforts to displace Azerbaijanis.
For a considerable period, the expulsions received limited international attention. However, these were not isolated incidents but deliberate actions aimed at creating an ethnically homogeneous state. According to numerous studies and publications, in 1988-1989 around 300,000 Azerbaijanis were forcibly expelled from Armenia's 185 exclusively Azerbaijani settlements. Azerbaijanis were forcibly removed from their homes due to threats, violence, psychological terror, a complete atmosphere of insecurity, and murders.
During the winter months, people were compelled to vacate their homes and travel on foot over mountain passes, often leaving behind property, ancestral graves and generational memories. It is important to note that many people lost their lives on these journeys. According to unfinished USSR Ministry of Internal Affairs investigations, 216 Azerbaijanis were killed during deportations. Some were burned alive, tortured to death, beaten to death, shot or frozen in mountains while fleeing.
Particularly tragic are testimonies regarding events in Gugark, Spitak, Masis, Qafan and other Armenian districts where Azerbaijani populations faced systematic terror. Following the devastating Spitak earthquake in 1988, Azerbaijani villages were effectively excluded from receiving humanitarian aid and medical support according to research data.
Behind cold statistics lie human tragedies: witnesses recalled families fleeing homes in winter with only documents and a few bundles of clothes. Elderly people died from cold and shock en route; children lived for weeks packed into overcrowded train carriages and temporary camps. People abandoned not only possessions but also graves, orchards and homes built by ancestors—leaving behind their hearths.
Former residents of the Qafan district have reported that armed groups entered Azerbaijani villages, demanding immediate departure. In Ganja, Azerbaijan, there have been reports of Azerbaijanis being beaten in the streets, with many being abducted and some going missing. Women remembered concealing children in cellars, fearing night raids. For many years, the international community failed to act on these testimonies.
By the end of 1988, 170 Azerbaijani and 94 mixed settlements in Armenia had been completely "cleansed". The population of the last Azerbaijani village—Nuvedi in the Meghri district—was deported in August 1991.
The physical expulsion of people was only part of the tragedy. The subsequent phase involved the destruction of cultural and historical heritage. Cemeteries, mosques and architectural monuments were destroyed, and hundreds of Azerbaijani toponyms were renamed. Researchers estimate that, during years of nationalist policy in Armenia, the names of more than 700 Azerbaijani settlements and geographical features were changed.
“A shot in the back”—a stage of awakening?
It is particularly significant today that the discussion of ethnic cleansing is being raised not by Azerbaijanis but by Armenians themselves. This underscores the significant historical and moral value of Albert Isakov's publication of Svetlana Markaryan's account.
This is a retelling of a witness account, presented by an Armenian woman. She was an active participant in the so-called "Garabagh movement" and the sister of the commander of one of the first nationalist detachments. She was personally acquainted with Sarkisyan and his circle. Svetlana Markaryan comprehensively details the subject in her book "Krakots tikunkits"—A Shot in the Back. The book was published in Armenian, lay in obscurity for years and reached the wider Russian-language public thanks to researcher and blogger Albert Isakov, who found it, translated it and published a key fragment on his YouTube channel with a direct link to the original.
It is noteworthy that the truth about the events of the late 1980s and early 1990s is expressed by an ethnic Armenian. In Armenian society, where a nationalist bias has been in place for decades, such testimony requires not only honesty but also civic courage. Voices such as this one challenge the false notion of the "impartial victim" and re-establish a human element in the conflict.
Subsequently, even Armenian political figures effectively admitted to such policies. Isakov's materials, which include speeches by Armenian leaders, including Levon Ter-Petrosyan, the first president of Armenia, contain candid acknowledgements that Armenia and Garabagh were "cleansed" of other peoples. This is significant because it originates not from the Azerbaijani side but from within the Armenian political environment; it was perceived as an admission of the consequences of ethnic cleansing.
Zori Balayan, a prominent ideologue of Armenian nationalism, has repeatedly employed aggressive nationalist rhetoric towards Azerbaijanis in his writings. This has contributed to the cultivation of an atmosphere of hatred. Publications of this kind laid the psychological foundation for the expulsion of individuals based on their nationality.
For many years, Armenian propaganda has sought to distort the narrative of events. Those responsible for the expulsions then proceeded to accuse their own victims. This mechanism is well documented throughout world history: an aggressor seeks not only to commit a crime but to monopolise the status of the injured. The adoption of the 907th amendment is explained by this. Consequently, an international narrative was established, effectively obscuring the fate of hundreds of thousands of Azerbaijani refugees from view.
This occurred despite the fact that international documents had already recorded the problem of refugees and forced population movements. Reports from international organisations and UN bodies have repeatedly highlighted the scale of the humanitarian crisis caused by the Armenian–Azerbaijani conflict. According to the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees, hundreds of thousands of Azerbaijanis became internally displaced persons and refugees.
There is no other way…
The informational monopoly of Armenian nationalist discourse played a particular role in this distortion. Any attempt to speak about crimes against Azerbaijanis was treated as "betrayal". Individuals who attempted to adhere to the truth encountered social exclusion, verbal abuse and curses. This underscores the significant role of publications like Svetlana Markaryan's, which not only offer historical insights but also have a crucial moral dimension. By challenging the entrenched patterns of collective silence, these works play a pivotal role in promoting transparency and accountability.
It is important to recognise that this is not simply a disagreement between two historical interpretations. Ethnic cleansing is a crime against people, as well as violating the right of a people to live on their land. Those expelled from Armenia lost not only their homes, but also the homeland of their childhood, their cultural environment and historical memory. Azerbaijani place names were erased or appropriated, and cemeteries, mosques and cultural monuments were destroyed. The very presence of Azerbaijanis on their historic lands—territory that today belongs to the modern Republic of Armenia—was being erased.
The potential for the return of Azerbaijani refugees to Armenia, and the recognition of the criminality of these acts, is a cause for concern for the nationalist segment of Armenian society. Election-time assurances by Nikol Pashinyan that "under his rule the question of returning Azerbaijanis to their former places of residence in Armenia will not be discussed" are merely a response to attacks from his opponents.
It is imperative to acknowledge the significance of the testimonies provided by Armenians who have the courage to come forward and acknowledge the events that transpired. This is not an anti-Armenian stance; on the contrary, it is an attempt to restore to Armenian society the capacity for moral self-appraisal. It is essential to recognise one's own mistakes and to be willing to repent if reconciliation and genuine peace are to be achieved.
It is significant to note that a notable role in the dissemination of such materials has been played by Albert Isakov, a man of Armenian and Jewish roots who was raised in the cosmopolitan city of Baku. He later confronted aggressive nationalism in Armenia. His work is significant in that it challenges simplistic divisions between "us" and "them".
In light of the region's present reassessment of the past, truth is no longer a weapon but a prerequisite for the future. It is not possible to build peace on foundations of lies and historical amnesia. Voices such as Svetlana Markaryan's are particularly valuable as they originate from within a society that for many years denied the tragedy of Azerbaijani refugees.
The two-hundred-year history of ethnic cleansing of Azerbaijanis in what is now the Republic of Armenia is not only an Azerbaijani wound. The results of the test will provide a valuable indication of the region's historical conscience. The more honest testimonies there are, the harder it will be to sustain the myths built on hatred and the distortion of concepts.
Svetlana Markaryan's account is not merely a recollection of the past. This document is of significant historical importance and must be preserved. This underscores the critical importance of the initiative in today's business landscape.