BİR MƏSƏLƏYƏ HƏSR OLUNMUŞ SAMMİT
İyunun 15-17-də Fransanın Evian kurort şəhərində “Böyük yeddilik”də (G7) yer alan ölkələrin liderləri növbəti dəfə bir araya gəliblər. Rəsmi gündəlikdə Çin, süni intellekt, internetdə uşaqların təhlükəsizliyi, dünya iqtisadiyyatı və Yaxın Şərq məsələləri yer alsa da, sammitin elə ilk günündə aydın olub ki, onlarla qlobal çağırışa baxmayaraq, G7 üçün əsas məsələ Ukraynadır.
Hələ bir neçə həftə əvvəl belə düşünmək olardı ki, Rusiya-Ukrayna müharibəsi tədricən digər böhranların kölgəsində qalır. Dünya ABŞ ilə İran arasında təhlükəli qarşıdurmanı izləyir, Hörmüz boğazında gəmiçiliyə təhdidləri müzakirə edir və Yaxın Şərqdəki münaqişənin genişmiqyaslı regional müharibəyə çevrilib-çevrilməyəcəyi barədə ehtimallar irəli sürürdü. Nəticədə, Ukrayna problemi uzun müddətdən sonra ilk dəfə beynəlxalq gündəliyin mərkəzindəki yerini itirməyə başlamışdı.
Fransada keçirilən G7 sammiti Kiyev və onun avropalı müttəfiqləri üçün məhz buna görə xüsusi əhəmiyyət daşıyırdı. Söhbət təkcə Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalardan və ya növbəti hərbi yardım paketlərindən getmirdi. Bəli, Vaşinqtonun diqqətini yenidən Ukrayna məsələsinə yönəltmək daha vacib hədəf idi. Təsadüfi deyil ki, G7-yə daxil olmayan iştirakçılar arasında əsas fiqur məhz Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski olub. Bir çox siyasi mesajların əsas ünvanı isə ABŞ Prezidenti Donald Tramp idi.
Sammit başlamazdan əvvəl Fransa Prezidenti Emmanuel Makron ABŞ liderindən nə gözlədiyini açıq şəkildə bəyan da etmişdi: “Mən istəyirəm ki, amerikalılar desinlər: biz sizinləyik, Ukraynaya dəstəyi davam etdirəcəyik və Rusiyaya təzyiqi daha da artıracağıq”.
Tramp isə öz növbəsində bildirmişdi ki, o, İranla çərçivə sazişi razılaşdırıldıqdan sonra diqqətini yenidən Rusiya-Ukrayna müharibəsinə yönəltməyə hazırdır. “Rusiya razılaşmanı imzalamalıdır” deyən ABŞ Prezidenti münaqişənin dayandırılması üçün “əlindən gələni edəcəyinə” söz də verib.
Nəticədə, sammitdə əsas müzakirələr məhz bu mövzu ətrafında gedib. Rusiyanın neft və qaz sektoruna qarşı yeni sanksiyalar, Ukraynaya əlavə hava hücumundan müdafiə sistemlərinin verilməsi, diplomatiya üçün “imkan pəncərəsi”nin açılması cəhdləri, avropalıların ABŞ-ni daha fəal rola qaytarmaq istəyi Cenevrə gölünün sahilində cərəyan edən böyük siyasi oyunun tərkib hissəsinə çevrilib.
Makronun missiyası
Əsas mövzunun Ukrayna olduğu sammitdə Kiyevə dəstəyin gücləndirilməsi istiqamətində səylərin başlıca təşkilatçısı kimi Fransa Prezidenti Emmanuel Makron çıxış edib. Görüşün ev sahibi üçün Evian təkcə Fransanın liderlik iddialarını nümayiş etdirmək deyil, həm də müttəfiqləri Ukrayna böhranına yüksək səviyyədə cəlb olunmağın vacibliyinə inandırmaq imkanı idi. Belə israrın səbəbləri, əlbəttə ki, aydındır. Son aylarda Avropa özü qeyri-adi vəziyyətlə üzləşib. Müharibənin ilk illərində əsas maliyyə və hərbi yükü ABŞ daşıyırdısa, bu gün vəziyyət xeyli dəyişib. Makronun özü də etiraf edir ki, hazırda Kiyevə yardım, demək olar ki, “yalnız avropalılar tərəfindən maliyyələşdirilir”.
Belə şəraitdə Donald Trampın Ağ Evə qayıdışı Avropada lap əvvəldən tamamilə anlaşılan narahatlıq doğururdu. Bir çox paytaxtlarda düşünürdülər ki, ABŞ-nin yeni administrasiyası diqqətini daxili problemlərə və Yaxın Şərq siyasətinə yönəldərək Ukrayna istiqamətini avropalıların öhdəsinə buraxacaq. Buna görə də Evian sammiti bir növ sınağa çevrilmişdi. Avropalılar anlamaq istəyirdilər ki, Tramp Ukraynanın nizamlanması prosesində yenidən daha fəal rol oynamağa hazırdırdır, ya yox. Etiraf edilməlidir ki, ABŞ Prezidentinin bu mövzudakı bəyanatları onlarda müəyyən nikbinlik yarada bilib. Tramp sammit çərçivəsində təkcə Zelenski ilə görüşməyib, həm də Rusiyanın sülh sazişi bağlamalı olduğunu, Vaşinqtonun müharibənin dayandırılması istiqamətində diplomatik səylərini yenidən gücləndirəcəyini bildirib. Doğrudur, ABŞ-nin bu marağının nə qədər uzunmüddətli olacağını söyləmək çətindir. Lakin hər bir halda Fransa sammitinin əsas intriqalarından biri məhz bu məsələ olub.
Neft ilgəyi
Görüşün əsas nəticəsi Rusiyaya təzyiqin artırılması ilə bağlı yeni razılaşmalar olub. Diplomatik mənbələrin məlumatına görə, G7 liderləri Rusiyanın neft-qaz sektoruna qarşı növbəti sanksiyalar paketini razılaşdırıblar. “Biz Rusiyanın hərbi iqtisadiyyatına təzyiqi artırmaq öhdəliyi götürürük. Bu kontekstdə neft və qaz sektorları da daxil olmaqla sanksiyalarımızı daha da gücləndirəcəyik”, - deyə sənəddə bildirilir: “Hörmüz boğazının açılması ilə bağlı bizim dəstəklədiyimiz razılaşmanı Prezident Tramp da imzaladı”.
Bununla yanaşı, G7 üzvləri Ukraynaya “dəyişməz dəstəklərini” bir daha təsdiqləyiblər. Bəyanatda deyilir: “Biz hava hücumundan müdafiə sistemlərinin, əlavə komplekslərin və raket əleyhinə vasitələrin, eləcə də uzaqmənzilli silahların tədarükünün artırılması barədə razılığa gəldik”.
Qeyd olunmalıdır ki, minlərlə məhdudiyyət tətbiqinə baxmayaraq, enerji daşıyıcılarının ixracının məhdudlaşdırılması Moskva üçün xüsusilə həssas məsələdir. Çünki o, ölkəyə xarici valyuta daxilolmalarının əsas mənbəyi və dövlət xərclərinin maliyyələşdirilməsinin ən mühüm alətidir. Əslində, bu, Qərbin daha əvvəl də iri geosiyasi rəqiblərinə qarşı dəfələrlə tətbiq etdiyi strategiyaya qayıdışdır: onlar xammal satışından əldə etdikləri yüksək gəlirlərdən məhrum edilirlər.
Bu mövzu Yaxın Şərqdə baş verən hadisələr fonunda xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Hörmüz boğazı ətrafında yaranan istənilən qeyri-sabitlik ənənəvi olaraq dünya bazarında neft qiymətlərinin artmasına səbəb olur. Bu isə Rusiyanın sanksiya təzyiqi nəticəsində üzləşdiyi itkiləri müəyyən qədər kompensasiya edə bilər. Məhz buna görə Evian sammitində enerji məsələsinə təkcə sanksiya siyasətinin elementi kimi deyil, həm də daha geniş iqtisadi qarşıdurma strategiyasının tərkib hissəsi kimi baxılıb. G7-nin məntiqi sadədir: əgər hərbi münaqişəni diplomatik vasitələrlə qısa müddətdə dayandırmaq mümkün deyilsə, onun davam etdirilməsinin iqtisadi dəyərini artırmaq lazımdır.
Yeganə sual yeni məhdudiyyətlər paketinin nə dərəcədə səmərəli olacağındadır. Üç il davam edən sanksiyalar müharibəsi ərzində Rusiya tədarükün əhəmiyyətli hissəsini Asiya bazarlarına yönəltməklə bir çox məhdudiyyətlərə uyğunlaşmağa nail olub. Buna görə də neft gəlirləri uğrunda mübarizənin sammit başa çatdıqdan sonra da beynəlxalq siyasətin əsas mövzularından biri olaraq qalacağı ehtimal edilir.
Ukrayna üçün qalxan
Hava hücumundan müdafiə sistemləri istəyi Ukraynanın müttəfiqlərinə ünvanladığı əsas tələblərdən biri olaraq qalır. Zelenski Eviana təkcə siyasi dəstək üçün yollanmamışdı. Kiyevin yaxın perspektivdə ölkənin müdafiə qabiliyyətini gücləndirə biləcək konkret qərarlara ehtiyacı var. Danışıqların yekunlarına əsasən, Ukrayna Prezidenti bir neçə əsas istiqamət üzrə razılaşmaların əldə olunduğunu bildirib. Onların arasında hava hücumundan müdafiə sistemləri üçün raket tədarükünün artırılması, həmin raketlərin birbaşa Ukrayna ərazisində istehsalı üçün lisenziyaların verilməsi və qış dövrü üçün xüsusi dəstək paketinin hazırlanması da yer alır. Silah istehsalının lokallaşdırılması xüsusilə mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Əgər əvvəllər Ukrayna, demək olar ki, tamamilə xarici tədarüklərdən asılı idisə, indi söhbət tədricən ölkənin öz istehsal bazasının yaradılmasından gedir. Kiyev üçün bu, təkcə hərbi deyil, həm də strateji vəzifədir.
Digər mühüm məqamlardan biri də Zelenskinin ABŞ-nin əldə olunmuş razılaşmaların icrasına zəmanətli dəstək verməyə hazır olduğunu bəyan etməsidr. Yəni Vaşinqton “backstop” adlandırılan mexanizmi təmin etməyə hazırdır. Söhbət öhdəliklərin yerinə yetirilməsi zamanı yarana biləcək siyasi və ya maliyyə çətinlikləri halında bir növ təminat mexanizmindən gedir.
Ukrayna üçün bu, xüsusilə beynəlxalq diqqətin digər böhranlara yönələ biləcəyi ilə bağlı narahatlıqlar fonunda sammitin ən mühüm nəticələrindən biri hesab olunur.
Diplomatiya üçün imkan pəncərəsi
İlk baxışdan yeni sanksiyalar və əlavə silah tədarüklərinə həsr olunmuş sammitin eyni zamanda diplomatiya ilə bağlı müzakirələrə də yol açması qəribə görünə bilər. Evianda məhz belə olub. Almaniya kansleri Fridrix Merts bildirib ki, uzun müddətdən sonra ilk dəfə olaraq “diplomatiya üçün imkan pəncərəsi” görməyə başlayır. Oxşar fikirlər sammitin digər iştirakçıları tərəfindən də səsləndirilib. Donald Trampın bəyanatları isə bu gözləntilərə əlavə təkan verib. ABŞ Prezidenti deyib ki, İranla çərçivə sazişi əldə edildikdən sonra onun administrasiyası diqqətini yenidən Rusiya-Ukrayna nizamlanmasına yönəldəcək.
Sammitdən Zelenski də danışıqlar gündəliyini irəli aparmaq üçün istifadə etməyə çalışıb. Onun sözlərinə görə, Kiyev Tramp, Makron və digər Qərb liderlərinin də iştirak edəcəyi formatda Putinlə görüşə hazır imiş, lakin görünür, Rusiya tərəfi bu variantdan imtina edib.
Lakin yaxın vaxtlarda sülhün əldə olunacağından danışmaq hələ tezdir. Tərəflərin mövqeləri arasında prinsipial fikir ayrılıqları qalmaqdadır, hərbi əməliyyatlar isə əvvəlki intensivliklə davam edir. Buna görə də G7 sammitinin əsas paradoksu onun iştirakçılarının eyni vaxtda iki ssenariyə hazırlaşmasındadır. Bir tərəfdən Moskvaya təzyiq artırılır, Ukraynaya yardım genişləndirilir, digər yandan isə mümkün danışıqlar üçün qapıları açıq saxlamağa çalışılır.
Evian sammiti göstərib ki, Qərb əvvəlki kimi “sülh naminə təzyiq” formuluna üstünlük verir. Lakin əsas sual hələ də cavabsız qalır. Yeni sanksiyalar, silah tədarükləri və diplomatik təşəbbüslər müharibənin başa çatmasını yaxınlaşdıracaq, yoxsa onlar sadəcə uzunmüddətli qarşıdurmanın yeni mərhələsinə çevriləcək? Bu sualın cavabını artıq Cenevrə gölünün sahilindəki diplomatlar deyil, cəbhə xəttinin hər iki tərəfində qərar qəbul edən siyasətçilər və hərbçilər tapmalı olacaqlar.

A SINGLE-ISSUE SUMMIT
On June 15-17, the leaders of the G7 member states met once again at the French resort of Evian. The agenda covered a range of topics, including China, artificial intelligence, online child safety, the global economy and the Middle East. However, it became evident on the first day of the summit that, despite the numerous global challenges, the G7's primary concern remains Ukraine.
Just a few weeks ago, it appeared that the Russian-Ukrainian war was gradually being eclipsed by other crises. The global community was observing the perilous standoff between the US and Iran, contemplating the potential threats to shipping in the Strait of Hormuz and speculating on the possibility of a major regional war in the Middle East. In this context, Ukraine has moved from the centre of the international agenda for the first time in a long time.
It is clear that the G7 summit in France was of significant importance for both Kiev and its European allies. The focus was not limited to the imposition of new sanctions against Russia or the provision of additional military aid. It was imperative to redirect Washington's focus back to the Ukrainian situation.
The presence of Ukrainian President Vladimir Zelensky at the meeting as a key non-G7 participant was no coincidence. A significant proportion of the political signals were directed at US President Donald Trump.
Even before the summit began, French President Emmanuel Macron stated explicitly what he expected from the American leader: "It is imperative that the American public and government alike express their unwavering support for Ukraine, and that they commit to providing further assistance to Ukraine, while also intensifying the pressure on Russia."
For his part, Trump made it clear that, having reached a framework agreement with Iran, he was once again ready to shift the focus to the Russian-Ukrainian war. He stated that it is imperative for Russia to reach an agreement, and he will endeavour to do everything in his power to bring an end to the conflict.
This issue was a key focus of the summit's primary discussions. New sanctions against Russian oil and gas, additional air defence systems for Ukraine, attempts to open a ‘window of opportunity’ for diplomacy, and the Europeans’ desire to bring the US back into a more active role – all this became part of the major political game unfolding on the shores of Lake Geneva.
Macron’s mission
While the situation in Ukraine was the primary focus of the summit, it was French President Emmanuel Macron who played a pivotal role in efforts to consolidate support for Kyiv. For the host of the meeting, Evian presented an opportunity not only to demonstrate France's leadership ambitions, but also to persuade its allies to maintain a high level of engagement in the Ukrainian crisis.
The reasons for this persistence are clear. In recent months, Europe has found itself in an unfamiliar role. While the United States initially assumed the primary financial and military responsibilities in the early stages of the war, the current situation has undergone substantial modification. Macron himself acknowledged that aid to Kiev is currently funded 'almost exclusively' by Europeans.
Against this backdrop, Donald Trump's return to the White House has caused quite understandable anxiety amongst Europeans. In many capitals, there were concerns that the new US administration would prioritise domestic issues and Middle East policy, leaving the Ukrainian front to the Europeans.
Evian therefore became a test of sorts. The Europeans were keen to ascertain whether Trump was prepared to adopt a more active role in the Ukrainian settlement once again. According to the statements issued by the US President, there are grounds for optimism. Following his meeting with Zelensky, Trump stated that Russia must conclude a peace agreement and that the US intends to refocus its diplomatic efforts on ending the war.
It is challenging to predict the duration of Washington's commitment to this initiative. However, this issue was a key point of discussion at the recent French summit.
The oil stranglehold
The primary outcome of the meeting was the establishment of new agreements on exerting pressure on Russia. According to diplomatic sources, the G7 leaders agreed on further sanctions against the Russian oil and gas sector.
'We are committed to increasing pressure on the Russian military economy. In this context, we will strengthen our sanctions, including those targeting the oil and gas sectors," the document states. It is asserted that the present moment is opportune for the introduction of further restrictive measures against Russia, given that President Trump has concluded an agreement to open the Strait of Hormuz, a course of action to which we are in favour.
At the same time, G7 members reaffirmed their "unwavering support for Ukraine". As per the agreed statement, there will be an increase in supplies of air defence systems, additional missile systems and interceptor missiles, as well as long-range weapons.
Despite the thousands of restrictions already in place, restrictions on energy exports are a particularly sensitive issue for Moscow, as they represent the main source of foreign exchange earnings and a vital tool for financing government expenditure.
In essence, the West is reverting to a strategy that has been employed on numerous occasions against major geopolitical adversaries: the prevention of windfall profits from the sale of raw materials.
This issue is particularly pertinent in the context of current events in the Middle East. Historically, any disruption in the Strait of Hormuz has typically resulted in a rise in global oil prices. This could partially offset Russia's losses resulting from sanctions pressure.
In Evian, the issue of energy was viewed not only as an element of sanctions policy, but also as part of a broader strategy of economic confrontation. The G7's approach is clear-cut: if a military conflict cannot be swiftly halted by diplomatic means, the economic cost of its continuation must be increased.
The only problem is how effective the new package of restrictions will prove to be. Over the three years of the sanctions war, Russia has managed to adapt to many of the restrictions by redirecting a significant proportion of its supplies to Asian markets. Therefore, the battle over oil revenues is likely to remain one of the central issues in international politics even after the summit has concluded.
A shield for Ukraine
Air defence systems continue to be a top priority for Ukraine as it seeks support from its allies. Zelensky's visit to Evian was not solely for the purpose of seeking political support. Kiev requires immediate solutions to bolster its defence capabilities.
Following the talks, the Ukrainian leader announced that agreements had been reached on several key areas. These include an increase in missile supplies for air defence systems, the granting of licences to manufacture such missiles directly on Ukrainian territory, and the preparation of a special support package for the winter period.
The localisation of arms production appears to be a particularly salient issue. Ukraine previously relied almost entirely on foreign supplies, but is now focusing on gradually establishing its own production base. For Kiev, this is not only a military but also a strategic objective.
Another key point to note was Zelensky's statement regarding the US's readiness to provide a so-called 'backstop': guaranteed support for the implementation of the agreements reached. This refers to a form of safeguard in the event of political or financial difficulties in fulfilling these commitments.
For Ukraine, this is one of the summit's most significant outcomes. This is particularly true in light of concerns that the international community might divert its attention to other crises.
A window of opportunity for diplomacy
It may appear somewhat unconventional that a summit focused on new sanctions and additional arms supplies would also lead to discussions on diplomacy. Nevertheless, this is precisely what transpired in Evian.
German Chancellor Friedrich Merz has stated that, for the first time in a long while, a 'window of opportunity for diplomacy' is emerging. It is worth noting that other summit participants reached similar conclusions.
Further expectations were given rise to by statements made by Donald Trump. Following the conclusion of a framework agreement with Iran, the US President emphasised that his administration would refocus its attention on the Russian-Ukrainian settlement.
Zelensky himself also attempted to use the summit to advance the negotiating agenda. According to him, Kiev was prepared to meet with Putin in a format that would include Trump, Macron and other Western leaders. However, it appears that the Russian side has dismissed this possibility.
That said, it is clearly too early to speak of an imminent peace. There are still significant differences between the parties' positions, and military operations continue with the same intensity. The primary paradox of the G7 summit is therefore that its participants are preparing for two scenarios simultaneously. On the one hand, there is an increase in pressure being applied on Moscow and an expansion of aid being provided to Ukraine; on the other, there is a desire to maintain the possibility of future negotiations.
The Evian summit demonstrated that the West continues to rely on the 'pressure for peace' approach. However, the key question remains unanswered. The question of whether new sanctions, arms supplies and diplomatic initiatives can bring the war closer to an end, or whether they will merely open a new chapter in this protracted conflict, is a key one. The question of the solution to this issue will no longer be addressed by diplomats on the shores of Lake Geneva, but by politicians and military leaders on both sides of the front line.