BRİTANIYASAYAĞI İMTİNA
Birləşmiş Krallığın Baş naziri Kir Starmer iyunun 21-də vəzifəsindən vaxtından əvvəl istefa verdiyini elan edib. O, qərarı barədə kral Çarlza məlumat verdiyini, eyni zamanda Leyboristlər Partiyasının yeni rəhbəri seçilənədək vəzifəsində qalacağını bildirib. Beləliklə, Kir Starmer Britaniyada son illərpostunu tam səlahiyyət dövrü başa çatmadan tərk edən shökumət başçılarının sırasına qoşularaq, bu “ənənə”ni davam etdirib.
Onun yerini tutacağı ən çox ehtimal olunan namizəd Böyük Mançesterin artıq keçmiş meri Endi Börnemdir.
Starmer günahkardırmı?
Starmerin rəhbərlik etdiyi Böyük Britaniya hökuməti 2024-cü ilin iyulunda keçirilmiş ümumi seçkilərdən sonra formalaşıb. Həmin seçkilərdə Leyboristlər Partiyası ölkəni idarə edən mühafizəkarlar üzərində qələbə qazanıb. Lakin cəmi iki il sonra Starmer vəzifəsini tərk edir. Bu, mayın 7-də keçirilmiş və Leyboristlər Partiyası üçün uğursuz nəticələnmiş yerli seçkilərsən sonra baş verir. Həmin seçkilərdə həm leyboristlər, həm də mühafizəkarlar səslərinin əhəmiyyətli hissəsini “Reform UK” partiyasına uduzublar. Etirazçı elektoratın bir hissəsi isə “Yaşıllar” Partiyasının tərəfinə keçib.
Bu nəticələr partiya daxilində rəhbərliyin növbəti ümumxalq seçkisində seçicilərin dəstəyini qoruyub saxlamaq qabiliyyəti ilə bağlı şübhələri daha da artırıb. Qeyd edək ki, Britaniyada hökumətin reytinqlərinin aşağı düşdüyü bundan əvvəl də müşahidə olunur, parlament üzvlərinin bir hissəsi isə kabinetin siyasi kursundan narazılığını getdikcə daha açıq şəkildə ifadə edirdi. Sorğular göstərirdi ki, 2026-cı ilin ortalarına doğru Starmer Britaniya tarixinin ən qeyri-populyar baş nazirlərindən birinə çevrilib.
Bəs nə baş verib ki, öz partiyasında belə, Starmerin istefasını istəyənlər əmələ gəlib? Britaniya hökumətinin rəhbəri hansı ciddi səhvlərə yol verib? Məsələ ondadır ki, Starmerin siyasi strategiyasının əsas elementi və seçicilərin onun hökumətini qiymətləndirdiyi başlıca meyarlardan biri iqtisadi artımdır. Onun proqramında həmçinin bərpa olunan enerjinin inkişafı, qeyri-qanuni miqrasiya ilə mübarizə, 1,5 milyon yeni mənzilin tikintisi, milli səhiyyə sistemində səliqə-səhman yaradılması və bir çox digər məsələlər yer alırdı. Odur ki, qeyd edilən istiqamətlər üzrə parlaq uğurların əldə olunmaması, iqtisadi artımın faktiki olaraq ləngiməsi, nəticədə seçicilərin şəxsi maliyyə vəziyyətinin yaxşılaşmamamsı bütün deyilənlərin yerinə yetirilməyən vəd kimi qiymətləndirilməsi ilə nəticələnib.
Buraya sosial siyasətin bir sıra istiqamətlərindəki mübahisəli nəticələri də əlavə etmək olar. Məsələn, pensiyaçılara istilik xərclərinin ödənilməsi üçün verilən ödənişlər, əlilliyə görə müavinət almaq şərtlərinin sərtləşdirilməsi, traktor vergisi və s.
Bununla belə, vəziyyət heç də tam neqativ deyildi. Yüksək inflyasiya dövründən sonra qiymət artımının tempi zəifləmiş, maliyyə şərtləri müəyyən qədər yumşalmış, dövlət borcunun ÜDM-ə nisbəti sabitləşmiş və qismən azalçışdı. Amma bütün bunlar siyasi etimadı artırmayıb. Baş nazirin komandasının qərarsızlığı və ardıcıllıq nümayiş etdirməməsi barədə fikirlər getdikcə daha çox səslənməyə başlamışdı. Lakin bir sıra ekspertlərin fikrincə, bu vəziyyətin səbəbi Starmerin özünü “pis menecer” kimi göstərməsi deyil, daha çox onun qarşılaşdığı problemlərin sistemli xarakter daşıması idi. Söhbət ilk növbədə, siyasi parçalanma və konsensusun olmamasından gedirdi. Bu, təbii olaraq uzunmüddətli planlaşdırmanı və ümumilikdə iqtisadi eksperimentlər və islahatlar üçün imkanları məhdudlaşdırırdı.
Amma məsələ ondadır ki, Britaniyada bütün yeni liderlər “Brexit”dən sonra kəskin şəkildə üzə çıxan eyni çağırışlarla qarşılaşmalı olacaqlar. Bunlar aşağı iqtisadi artım və əmək məhsuldarlığının zəif inkişaf tempi, əhalinin qocalması və bunun nəticəsi olaraq büdcəyə demoqrafik təzyiq, səhiyyə və dövlət xidmətləri sisteminə yük, infrastruktur və mənzil sahəsinə investisiya çatışmazlığı və sairdir. Çağırışlar sırasında həmçinin Londonla ölkənin qalan hissəsi arasındakı regional disbalans, enerji resurslarının bahalaşması, borc ödənişinə xərclərin artması və nəhayət, geosiyasi amillər də var.
Üstəlik, Starmer hökuməti hakimiyyətə ciddi beynəlxalq qeyri-sabitlik dövründə gəlmişdi. ABŞ-ın bir çox ölkə ilə apardığı ticarət müharibələrinin kəskinləşməsi, Hörmüz boğazının fəaliyyətinin iflic olmasına səbəb olan Yaxın Şərq münaqişəsi qaçılmaz olaraq enerji daşıyıcılarının qiymətlərinin artmasına, inflyasiyanın yüksəlməsinə yol açıb. Bununla yanaşı, Starmer bir tərəfdən Vaşinqton qarşısında müttəfiqlik öhdəlikləri, digər yandan isə xarici siyasətdə ehtiyatlılığın eyni dərəcədə vacib olduğu çox həssas vəziyyətlə üz-üzə idi. Nəticədə Tramp media kampaniyası çərçivəsində britaniyalı həmkarı haqda “bir Çörçill deyil” (“no Churchill”) ifadəsini işlədirdi. Müşahidəçilər bu kəskin şərhi Starmerin kifayət qədər qətiyyətli olmamasına eyham kimi qəbul edirdilər ki, bu da onun imicinə ciddi zərbə vururdu.
Bundan başqa, Baş nazir bir neçə qalmaqalın mərkəzinə düşməyə də “macal tapmışdı”. Onlardan ən səs-küylüsü Böyük Britaniyanın ABŞ-dakı səfiri vəzifəsinə məşhur Cefri Epşteynlə əlaqəsi ifşa olunmuş lord Piter Mendelsonun təyinatı idi.
Şimalın kralı
İndi görünən odur ki, Böyük Britaniya hökumətinin yeni rəhbəri Böyük Mançesterin artıq keçmiş meri Endi Börnem ola bilər. O, növbədənkənar parlament seçkisində İngiltərənin şimal-qərbində yerləşən Meykerfild dairəsində inamlı qələbə qazanıb. Nəticədə Börnemin İcmalar palatasına qayıtması Leyboristlər Partiyasının nizamnaməsinə uyğun olaraq, onun liderlik uğrunda mübarizədə qarşısındakı əsas formal maneəni aradan qaldırıb. İndi İcraiyyə Komitəsi iyulun 9-dan 16-dək seçki prosesini təşkil etməlidir. Partiyanın nizamnaməsinə əsasən, onun liderliyinə iddia edən siyasətçi, ilk növbədə, İcmalar palatasının deputatı olmalı, ikincisi, parlament fraksiyasının 20%-nin imzasını toplamalı, üçüncüsü, partiya ilə əlaqəli ən azı üç təşkilatın dəstəyini qazanmalı, onlardan ikisi isə həmkarlar ittifaqı olmalıdır.
Xatırladaq ki, Leyboristlər Partiyası 126 il əvvəl məhz həmkarlar ittifaqları və sosialist təşkilatlar tərəfindən yaradılıb. Həmkarlar ittifaqları bu gün də onun həyatında əsas rol oynamaqdadır. Onlar partiyanın xəzinəsinə üzvlük haqqı ödəyir, onun rəhbər orqanlarında institusional təmsilçiliyə malikdirlər.
56 yaşlı siyasət veteranı olan Börnem üçün hələ ki, ciddi rəqiblər görünmür. O, artıq Böyük Britaniya hökumətinə rəhbərlik etmək istədiyini təsdiqləyib.
“YouGov” şirkəti tərəfindən keçirilmiş sorğunun nəticələrinə görə Börnem hazırda Britaniyada ən populyar siyasətçidir. Onun arxasında böyük təcrübə dayanır. Börnem16 il ərzində İcmalar palatasının deputatı olub, Toni Bleyr və Qordon Braun hökumətlərində müxtəlif vəzifələr tutub. 2017-ci ildə Böyük Mançester meri postuna ilk seçkidə qalib gəlib, nəticədə deputat səlahiyyətlərdən imtina edib. Daha sonra mer vəzifəsinə daha iki dəfə seçilən Börnem hər dəfə seçicilərin inamlı dəstəyini qazanıb. Koronavirus pandemiyası zamanı Britaniya mediası onu “Şimalın kralı” belə, adlandırmışdı. O zaman Börnem ölknin ən diqqətçəkən regional siyasətçilərindən birinə çevrilmişdi. Mer karantin tədbirləri, regionların maliyyələşdirilməsi və pandemiynın nəticələri ilə mübarizə tədbirləri məsələlərində mühafizəkarların mərkəzi hökuməti ilə açıq şəkildə mübahisələrə gedirdi. Yəni həmin dövrdə o, faktiki olaraq Şimali İngiltərənin əsas ictimai siyasi səslərindən birinə çevrilmişdi.
Hazırda Börnem əsas diqqəti sosial siyasətə və regional bərabərsizliyə yönəldir. Çıxıçlarında hətta öz partioyasından olan siyasətçiləri də tənqid edən deputat eyni zamanda, yarışa Starmerə liderliyinə görə təşəkkür edərək başlayıb. “Ölkə sabitlik, ciddilik və ən vacib məsələlərə daimi diqqət gözləyir”, - deyə o, qeyd edib.
Lakin Starmerin uğursuzluqları ilə bağlı yuxarıda qeyd olunanları nəzərə alsaq, leyboristlərin Börnemin rəhbərliyi altında nə dərəcədə uğur qazanacaqlarını söyləmək də çətindir.
İndi Britaniyanın daxili siyasətində son illərin bir mühüm amili də nəzərə alınmalıdır. Söhbət yeni partiyaların güclənməsindən gedir. Onlar XX əsrin demək olar ki, bütün dövründə əsas siyasi qüvvələr olmuş leyboristlər və mühafizəkarlarla rəqabət aparmağa başlayıblar. Söhbət ilk növbədə Naycel Faracın sağ populist “Reform UK” partiyasından gedir. Sosioloqların məlumatına görə, bu partiya ölkənin ən populyar siyasi qüvvəsidir. Son sorğuların nəticələrinə əsasən, hazırda seçicilərin 25%-i məhz bu siyasi təşkilatk dəstəkləyir. Leyboristlər və mühafizəkarların hər birinə səs verməyə hazır olan seçici kütləsi 18%-dir. Dördüncü yerdə 15% ilə “yaşıllar” gəlir.
Böyük Britaniyada 2029-cu ilin avqustundan gec olmayaraq, ümumi seçkilər keçirilməlidir. Leyboristlər Partiyasında bir çoxları ümid edir ki, Börnem həmin vaxta qədər Farac tərəfdən gələn təhlükəni aradan qaldıra biləcək. Amma hər şey o qədər də sadə deyil. Britaniya birmandatlı seçki sistemi ilə çoxpartiyalı siyasət dövrünə daxil olub ki, bu da özü-özlüyündə xroniki siyasi qeyri-sabitlik, növbəti “vaxtsız” istefalar üçün zəmin yaradır.
Xarici siyasətə gəlincə, Börnem Avropapərəst siyasətçi hesab olunur. Gözlənilir ki, o, bu baxımdan əsasən Starmerin kursunu davam etdirəcək. ABŞ ilə münasibətlərin necə inkişaf edəcəyi sualı isə açıq qalır. Çünki Donald Trampın Ağ Evdə olduğu müddətdə çox şey liderlər arasındakı şəxsi münasibətlərdən asılıdır. Belə bir vəziyyətdə Börnemin sonda daxili siyasəti, yoxsa geosiyasi məsələləri prioritet seçəcəyi hələ tam aydın deyil. Məsələn, o, “mümkün qədər az səyahət edəcəyinə”, diqqətini daha çox daxili problemlərə yönəldəcəyinə söz verib. Lakin reallıq əlbəttə ki, bu planlara təsir edə bilər.
İstənilən halda, yeni baş nazir üçün asan olmayacaq – nə ölkə daxilində, nə də xarici siyasət meydanında. Əsas məsələ 2029-cu ilə qədər hakimiyyətdə qalmaq və müsbət nəticələr göstərməkdir.

ОТРЕЧЕНИЕ ПО-БРИТАНСКИ
Премьер-министр Соединенного Королевства 21 июня объявил, что досрочно уходит в отставку. Он проинформировал короля Карла о своем решении и сообщил, что останется на посту, пока не будет избран новый глава Лейбористской партии. Таким образом, Кир Стармер продолжил череду британских премьер-министров последних лет, покинувших кресло до завершения полного политического цикла.
Наиболее вероятным претендентом на его место считается Энди Бёрнем - теперь уже бывший мэр Большого Манчестера.
Виноват ли Стармер?
Правительство Великобритании во главе со Стармером пришло к власти после всеобщих выборов в июле 2024 года. На них Лейбористская партия одержала победу над правившими до этого страной консерваторами. Однако спустя всего два года Стармер уходит со своего поста на фоне провальных для Лейбористской партии местных выборов 7 мая, уступившей, как и консерваторы, значительную часть голосов партии Reform UK. Часть протестного электората перешла также к Партии зеленых.
Эти результаты усилили внутрипартийные сомнения относительно способности руководства сохранить поддержку избирателей на следующих общенациональных выборах. Еще ранее наблюдалось снижение рейтингов правительства, а часть депутатов все более открыто выражала недовольство политическим курсом кабинета. В итоге по опросам к середине 2026 года Стармер стал одним из самых непопулярных британских премьеров в истории.
Но что же пошло не так, если его отставки желают даже в собственной партии? Какие ошибки совершил очередной досрочно уходящий глава кабинета британского правительства? Дело в том, что именно экономический рост был центральным элементом политической стратегии Стармера и одним из главных критериев, по которым избиратели оценивали его правительство. В его программе также значились развитие возобновляемой энергетики, борьба с нелегальной миграцией, строительство 1,5 млн новых квартир, наведение порядка в национальной системе здравоохранения и многое другое. Поэтому когда ярких успехов не случилось, фактический рост экономики оказался медленным и личные финансы избирателей не улучшились, это стало восприниматься как невыполненное обещание.
Сюда же можно отнести спорные достижения в ряде направлений социальной политики. К примеру, выплаты пенсионерам на оплату отопления, ужесточение условий для получения пособия по инвалидности, тракторный налог и др. При этом картина была не полностью негативной. После периода высокой инфляции темпы роста цен замедлились, финансовые условия стали несколько мягче, а показатель государственного долга по отношению к ВВП стабилизировался и частично снизился. Но политически это не конвертировалось в рост доверия. Все чаще стали раздаваться голоса о нерешительности и непоследовательности команды премьера.
По мнению ряда экспертов, причиной такого положения дел является не столько то, что Стармер показал себя «плохим менеджером», сколько системный характер проблем, с которыми ему пришлось иметь дело. Это, прежде всего, политическая фрагментация и отсутствие консенсуса, что ограничивает долгосрочное планирование и, в целом, пространство для экономических экспериментов и реформ.
Все новые британские лидеры будут сталкиваться ровно с теми же самыми вызовами, которые резко обозначились после brexit. Это низкий экономический рост и низкие темпы роста производительности, старение населения и, как следствие, демографическое давление на бюджет, давление на систему здравоохранения и публичных услуг, дефицит инвестиций в инфраструктуру и жилье. Среди вызовов также региональный дисбаланс между Лондоном и остальной страной, подорожание энергоресурсов, рост расходов на обслуживание долга и, наконец, геополитические факторы.
Так, правительство Стармера оказалось у власти в период высокой международной нестабильности. Обострение торговых войн США со многими странами, конфликт на Ближнем Востоке, из-за чего была парализована работа Ормузского пролива, неминуемо привели к росту цен на энергоносители и повышению инфляции. Также Стармер оказался в щекотливом положении, когда одновременно были важны и союзнические обязательства с Вашингтоном, и осторожность во внешней политике. В итоге Трамп назвал своего британского коллегу в медийной кампании «точно не Черчиллем» (no Churchill). Наблюдателями такой едкий комментарий был воспринят как намек на недостаточную решительность Стармера, что также серьезно ударило по его имиджу.
К тому же премьер умудрился попасть в несколько скандалов, самым громким из которых стало назначение на должность посла Великобритании в США лорда Питера Мандельсона, уличенного в связях с печально известным Джеффри Эпштейном.
Король севера
Судя по всему, британское правительство может возглавить Энди Бёрнем - теперь уже бывший мэр Большого Манчестера, который одержал убедительную победу на внеочередных выборах депутата парламента от округа Мейкерфилд на северо-западе Англии. Таким образом, его возвращение в Палату общин устранило главное формальное препятствие для участия в борьбе за лидерство в соответствии с уставом Лейбористской партии. Исполнительный комитет должен организовать процесс выборов 9-16 июля. По уставу партии, политик, желающий стать ее лидером, должен, во-первых, быть депутатом Палаты общин; во-вторых, собрать подписи 20% парламентской фракции; в-третьих, заручиться поддержкой минимум трех аффилированных с партией организаций, две из которых должны быть профсоюзами.
Напомним, что Лейбористская партия была создана 126 лет назад профсоюзами и организациями социалистов, и профсоюзы продолжают играть ключевую роль в ее жизни. Они платят взносы в казну партии и имеют институционализированное представительство в ее руководящих органах. Серьезных соперников у 56-летнего ветерана лейбористской политики пока не наблюдается, и он уже подтвердил, что хочет возглавить правительство Великобритании.
Бёрнем - политик, который по результатам опросов компании YouGov является сейчас самым популярным в Британии. За его плечами большой опыт - он был депутатом Палаты общин на протяжении 16 лет и занимал различные должности в правительствах Тони Блэра и Гордона Брауна. В 2017 году победил на первых выборах мэра Большого Манчестера, после чего сложил полномочия депутата, а затем еще дважды переизбирался на этот пост, каждый раз получая уверенную поддержку избирателей. Во время пандемии коронавируса британские СМИ даже прозвали его «Королем севера», потому что Бёрнем стал одним из наиболее заметных региональных политиков страны и открыто спорил с центральным правительством консерваторов по вопросам локдаунов, финансирования регионов и мер борьбы с последствиями пандемии. То есть в этот период он фактически превратился в один из главных публичных голосов Северной Англии.
Сейчас же он делает явный акцент на социальной политике и также на региональном неравенстве, причем в своей риторике Бёрнем критикует даже однопартийцев. Политик, кстати, поблагодарил Стармера за лидерство и отметил, что «страна ожидает стабильности, серьезности и постоянного внимания к самым важным вопросам». Однако с учетом всего вышеизложенного по поводу неудач Стармера сложно сказать, насколько успешен будет будущий лейбористский кабинет при Бёрнеме.
Тем более что еще необходимо учитывать такой важный фактор британской внутренней политики последних лет, как усиление новых партий, с которыми вынуждены конкурировать как лейбористы, так и консерваторы, - главными политическими силами на протяжении почти всего ХХ века. В первую очередь речь идет о правопопулистской партии Reform UK Найджела Фараджа, которая, по данным социологов, остается самой популярной политической силой в стране. Данные последних опросов гласят, что за них сейчас готовы проголосовать 25% избирателей, в то время как у лейбористов и консерваторов по 18%, а на четвертом месте с 15% расположились «зеленые». Всеобщие выборы в Великобритании должны состояться не позже августа 2029 года, и многие в Лейбористской партии надеются, что Бёрнему до тех пор удастся преодолеть угрозу со стороны Фараджа. С другой стороны, не все так просто. Британия явно вошла в пору многопартийной политики с одномандатной избирательной системой, что само по себе является рецептом для хронической политической нестабильности и дорогой к очередным досрочным отставкам.
Что касается внешней политики, то Бёрнем считается проевропейски настроенным политиком, и, как ожидается, в этом смысле он будет придерживаться в основном курса Стармера. Открытым остается вопрос, как будут складываться отношения с США, потому что при Дональде Трампе в Белом доме многое зависит от личных отношений, которые складываются между лидерами. Пока не совсем понятно, что же в итоге Бёрнем сделает своим приоритетом - домашнюю политику или геополитические вопросы. Например, он обещал «путешествовать как можно меньше» и сосредоточиться на внутренних проблемах. Но реальность может скорректировать эти планы.
В любом случае просто новому премьеру не будет - ни дома, ни на внешнеполитической арене. Главное - продержаться и показать положительные результаты до 2029 года.