MÜTTƏFİQLƏR QOPMA HƏDDİNDƏ
Kiyevlə Varşava arasında ciddi diplomatik böhran yaşanır və getdikcə daha da dərinləşir. Tarixlə bağlı olan bu mübahisənin çübhəsiz ki, aşkar geosiyasi tərəfi də var.
Nifaq ordenləri
Hər şey Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenskinin Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin (USQ) bölmələrindən birinə “Ukrayna Üsyan Ordusunun qəhrəmanları” fəxri adının verilməsi barədə sərəncamından başlayıb. Bu, Ukrayna Üsyan Ordusuna (UÜO) münasibətin son dərəcə mənfi olduğu Polşada narazılıq doğurub.
2016-cı ildə Polşa Seymi İkinci Dünya müharibəsi illərində Volında və Şərqi Qalisiyada təxminən 100 min polyakın öldürülməsini soyqırımı kimi tanıyıb. Bu hərbi cinayətdə günahkar kimi isə məhz UÜO elan edilib. Kiyev öz növbəsində, bu cür ittihamlar hər zaman rədd edilib və zorakılıq hərəkətlərinin qarşılıqlı xarakter daşıdığıni bildirib. Lakin əsas məsələ ondan ibarətdir ki, ukraynalılar UÜO-nu ölkənin müstəqilliyi uğrunda mübarizəyə verdiyi töhfə prizmasından qiymətləndirirlər və həmin ordunun şərəfinə verilən fəxri adlar məhz bununla bağlıdır.
İndi Zelenskinin USQ-nin elit bölmələrindən birinə UÜOadının verilməsi qərarına reaksiya olaraq, Polşa Prezidenti Karol Navrotski Ukrayna liderinin “Ağ Qartal” ordenindən məhrum edildiyini elan edib. Polşanın ən yüksək dövlət mükafatı olan bu orden Zelenskiyə 2023-cü ildə verilmişdi.
Zelenski dərhal ordeni Polşaya geri göndərib. Bununla yanaşı, Navrotskinin qərarına etiraz əlaməti olaraq Ukraynanın vaxtilə bu mükafata layiq görülmüş sabiq prezidentləri Leonid Kuçma, Viktor Yuşşenko və Pyotr Poroşenko da könüllü şəkildə ordenlərdən imtina ediblər.
Daha sonra ordenlərdən imtina silsiləsini Polşa Senatının vitse-spikeri Mixal Kaminski davam etdirib. Vitse-spiker ona təqdim olunmuş iki mükafatı Ukraynaya qaytarmaq qərarına gəlib. O, qərarını belə izah edib: “Ukrayna hakimiyyəti və siyasi elitasının əhəmiyyətli hissəsi indiyədək Volın cinayətlərini və Polşa vətəndaşlarının kütləvi qətliamını birmənalı şəkildə pisləməyib”.
Bunun ardınca problem həll etməyə çalışan Kiyev Ukrayna Prezidenti Ofisinin rəhbəri Kirill Budanovu Polşaya göndərib. Lakin bu, nəticə verməyib – Polşa hökuməti Ukraynada hərbi bölmələrdən birinə UÜO adının verilməsi qərarının ləğvini tələb etməyə başlayıb. Yeri gəlmişkən, Varşavaya səfərdən qısa müddət sonra Budanov Prezident Navrotski tərəfindən ona ötən il verilmiş “Polşaya xidmətə görə” ordeninin “Qızıl zabit” xaçından imtina etdiyini açıqlayıb.
Bundan sonra Ukrayna ortaya kifayət qədər sərt mövqe qoymağa başlayıb. Xarici işlər naziri Andrey Sibiqan Polşanı təmkinli olmağa çağıraraq bildirib ki, Ukrayna özünə qarşı dost olmayan və ya hörmətsiz hesab etdiyi hərəkətlərə anoloji reaksiyanı verəcək.
Varşava-Kiyev böhranında növbəti epizod Zelenskinin Ukraynanın bərpası üzrə Beynəlxalq Konfransda iştirak etmək üçün Polşaya planlaşdırdığı səfərdən imtinası olub. Nəticədə iyunun 25-26-da Qdansk şəhərində keçirilən konfrans onun iştirakı olmadan baş tutub. Konfransda Ukrayna nümayəndə heyətinə Baş nazir Yuliya Sviridenko rəhbərlik edib.
Qeyd edək ki, konfransa Polşa Prezidenti Navrotski dəvət edilməyib. Media yazır ki, müvafiq qərarı yalnız Zelenski deyil, Polşanın Baş naziri Donald Tusk qəbul edib (bu, olduqca diqqətçəkən məqamdır). Tusk Navrotskinin əsas siyasi rəqibidir və Baş nazirin rəhbərlik etdiyi hakim liberal koalisiya Polşa Prezidentinin təmsilçisi olduğu millətçi düşərgə ilə rəqabət aparır. Başqa sözlə, Tusk dolayısı ilə də olsa, Navrotskinin Zelenskinin Polşanın ən yüksək ordenindən məhrum edilməsi qərarı ilə razılaşmadığını göstərir. Ümumilikdə o, barışdırıcı rol oynamağa çalışır. Hər halda, Tuskun getdikcə sərtləşən münaqişəni yumşaltmaq istəyi hər addımda açıq görünür. Qdansk konfransından əvvəl Tusk Zelenskinin tədbirdə iştirakdan imtinasını “gərginliyin azaldılması istiqamətində addım” kimi qiymətləndirərək, Polşa və Ukrayna siyasətçiləri arasındakı münaqişəni “biznes, geosiyasət və reputasiya baxımından hər iki tərəfə zərər vuracaq strateji səhv” adlandırıb. Baş nazir bildirib ki, “prezidentlər Zelenski və Navrotskinin vəzifəsi gərginlioyi artırmaq yox, emosiyaları yatızdırmqdır”. “Cəbhə xətti başqa yerdən keçir”, - deyə Tusk qeyd edib.
O, “cəbhə xətti” dedikdə, şübhəsiz ki, Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibəsini nəzərdə tutur. Bu müharibə illəri ərzində Kiyev ilə Varşava arasında münasibətlər müttəfiqlik xarakteri alıb. Qərb silahları Ukraynaya məhz Polşa ərazisi vasitəsilə çatdırılır. Bu, Kiyevə hərbi və hərbi-texniki yardımın göstərilməsi ümçün yeganə marşrutudur. Odur ki, Ukraynada, Polşada və ümumilikdə Qərbdə haqlı olaraq sual yaranır: Kiyevlə Varşava arasında münasibətlərin soyuması hansı nəticələrə aparıb çıxara bilər? Polşa Ukrayna üçün həyati əhəmiyyət daşıyan bu tədarüklərə maneələr yaratmayacaq ki?
Hər halda, Polşada artıq Ukraynaya dəstəyin dayandırılmasına çağırışlar səsləndirilir. Xüsusilə, son prezident seçkisində seçicilərin 14%-nin dəstəyini qazanmış ultrasağ mövqeli milliyyətçi Slavomir Mentsen polyakların öz ordenlərini “konfet kimi payladıqlarından” təəssüfləndiyini bildirib, ukraynalı xadimləri “mükafatları geri qaytardıqdan sonra pulları, silahları, döyüş sursatlarını və bütün digər şeyləri də qaytarmağa» çağırıb.
Bundan başqa, Polşa Avropa İttifaqına daxil olan istənilən digər ölkə kimi, qərarların qəbulunda, o cümlədən yeni üzvlərin birliyə qoşulmas prosesində veto hüququna malikdir. O, vaxtı yetişdikdə bu hüququndan istifadə edərək Ukraynanın Aİ-yə daxil olmasını ləngidə bilərmi? Hazırda Aİ-də müharibə aparan Şərqi Avropa ölkəsinin qəbulu prosesinin mümkün sürətləndirilməsi məsələsi fəal müzakirə edilir. Demək ki, mövzu xüsusilə aktualdır.
“Güclü oyunçü qapıdadr”
Baş verənlər fonunda istər Polşa, istərsə də Ukrayna onların aralarında yaşananların Rusiyanın xeyrinə işləyə biləcəyindən narahatdır. Bunu xüsusiləPolşanın Baş naziri Tusk və Ukraynanın xarici işlər naziri Sibiqa açıq şəkildə dilə də gətiriblər. Eyni zamanda, Prezidentlər Zelenski ilə Navrotskinin faktiki olaraq formalaşmış hərbi ittifaqı hər hansı şəkildə zəiflətmək niyyətlərinin olmadığını göstərən ayrı-ayrı açıqlamaları da diqqət çəkir. Navrotski vurğulayıb ki, Zelenskini “Ağ Qartal” ordenindən məhrum etmək qərarı “Polşa siyasətinin təhlükəsizlik sahəsində strateji kursunun dəyişməsi demək deyil”. O, Varşavanın Ukraynanı bundan sonra da dəstəkləyəcəyini bildirib: “Çünki biz bilirik ki, Rusiyanın təcavüzü Polşanın və bütün Avropanın təhlükəsizliyinə təhdid yaradır”.
Zelenski də əmindir ki, Ukrayna ilə Polşa “bir-birləri üçün tərəfdaş və dostdan başqa heç nə ola bilməzlər”.
Buna baxmayaraq, hələ ki, gərginliyi azaltmaq mümkün olmur. Bu mənada görünən odur ki, tarixi məsələlər ətrafında mübahisələri ikitərəfli münasibətlərin möhkəmləndirilməsi kimi strateji vəzifəyə təhlükə yaratmayacaq çərçivədə saxlamaq heç də asan deyil. Bundan başqa, yaşanan böhranın zahirən tarixi məsələ ilə əlaqəli olmasına baxmayaraq, o da aydındır ki, Polşa ilə Ukrayna arasındakı ziddiyyətlərin geosiyasi məzmunu da var. Kiyev hesab edir ki, onun taribə baxışı qərbli müttəfiqləri tərəfindən təbii və qəbulolunan sayılmalıdır. Üstəlik, bu zaman onun müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü naminə apardığı müharibənin reallıqları da nəzərə alınmalıdır. Eyni zamanda Ukrayna Avropaya inteqrasiya kontekstində ona bərabər, hətta imtiyazlı tərəf kimi yanaşılmasını tələb edir – yenə də onun Qərbin ekzistensial rəqibi olan Rusiyaya qarşı mübarizənin ön cəbhəsində olması nəzərə alınmaqla.
Polşaya gəldikdə, Varşava polyakların tarixi yaddaşına toxunan istənilən addımın qəbuledilməz olduğunu bildirir. Burada belə addımların Kiyevin Rusiyanın işğalına qarşı müqaviməti fonunda möhkəmlənmiş müttəfiqlik münasibətlərinin olduğu Ukrayna tərəfindən atılması da heç nəyi dəyişmir. Amma məsələ təkcə bundan da ibarət deyil.
Polşanın Avropaya inteqrasiyada iştirakı ilə bağlı öz tələbləri var və bu, onun Avropa İttifaqında aparıcı rollardan birinə iddialı olduğunu açıq şəkildə göstərir. Lakin bu iddianın məntiqi Ukraynanın Avropanın ən döyüş qabiliyyətli dövlətinə çevrilməsi ilə uzlaşmır. Görünür, Ukraynanın Avropa təhlükəsizlik və siyasət sistemində əhəmiyyətli dərəcədə güclənməsi amili müəyyən mənada Polşanın maraqlarına da toxunur. Həm də tək Polşanın yox.
Bu mənada, Ukraynanın keçmiş xarici işlər naziri Dmitri Kulebanın bir fikrini xatırlatmaq yerinə düşər: “Avropa liderləri Ukraynanın Moskvaya endirdiyi zərbələrdən heyrətə gəlmişdilər. Amma məsələnin başqa tərəfi də var. Mənə deyirdilər ki, bəzi liderlər Ukraynanın gücündən qorxmağa başlayır. Onlar strateji baxımdan öz qapılarında necə güclü oyunçunun meydana çıxdığını görürdülər”.
Həqiqətən də, həm bütövlükdə Aİ-nin, həm də ayrı-ayrılıqda onun aparıcı ölkələrinin siyasətinin təhlili göstərir ki, Brüsseldə, eləcə də Paris, Berlin, Roma və Varşava da daxil olmaqla digər nüfuzlu Avropa paytaxtlarında bir perspektivdən narahatlıq var. Söhbət Ukraynanın Rusiya ilə müharibədən Avropanın və transatlantik məkanın təhlükəsizliyinin bütün konfiqurasiyasına təsir göstərə biləcək dövlət kimi çıxması ehtimalıdır. Belə bir konfiqurasiyada Avropanın Fransa və Almaniya kimi “ağır çəkili” dövlətləri geri çəkilməli olacaq, bununla da onların “Köhnə qitə”dəki ənənəvi hökmran mövqelərini ciddi şəkildə itirmək riski yaranacaq.
Yenə də tarixə müraciət edək. Tarix göstərir ki, Avropanın aparıcı dövlətləri, xüsusilə qitənin əsas güc mərkəzi rolunda çıxış edən və ya buna iddia edən ölkələr ənənəvi olaraq özlərini bir sırada görmədikləri ölkələrin (hətta Avropa ölkələri olsa belə) həyata keçirdikləri “heyrətamiz hücumlar”ı qəbul etmirlər. Bu baxımdan Ukraynanın qarşısında Avropanın “heyrətini” aradan qaldırmaq uğrunda inadkar mübarizə perspektivi də görünür. Yəqin ki, bu mübarizə meydanlarından biri də getdikcə Avropanın hakim elitası tərəfindən Aİ liderləri sırasına buraxılan Polşa ilə tarixi mübahisədir.

ALLIES ON THE FAULT LINE
A serious diplomatic crisis between Kiev and Warsaw is escalating, with historical dispute carrying a distinctly geopolitical undertone.
Orders of discord
It all began with Ukrainian President Vladimir Zelensky's decision to bestow the honorary title of "Heroes of the Ukrainian Insurgent Army" (UPA) upon one of the Armed Forces of Ukraine units. This move sparked discontent in Poland, where attitudes towards the UPA are overwhelmingly negative.
In 2016, the Polish Sejm recognised the killing of nearly 100,000 Poles in Volhynia and Eastern Galicia during the Second World War as genocide, declaring the UPA guilty of this war crime. Ukraine has always rejected such accusations, emphasising the mutual nature of the violent acts. More importantly, however, Ukrainians evaluate the UPA through the prism of its contribution to the struggle for the country's independence—which is precisely why these honorary names are bestowed in the army's honour.
In response to Zelensky's decision to name an elite Ukrainian military unit after the UPA, Polish President Karol Nawrocki announced the revocation of the Order of the White Eagle from the Ukrainian leader. This is Poland's highest state decoration, which Zelensky received in 2023. In turn, Zelensky was quick to return the order to Poland. Significantly, former Ukrainian Presidents Leonid Kuchma, Viktor Yushchenko, and Petr Poroshenko, who had been awarded this Polish decoration in their time, voluntarily declined it in protest against Nawrocki's decision.
The saga of returning orders was compounded by a similar move from Michal Kaminski, Deputy Marshal of the Polish Senate. He decided to return two awards bestowed upon him by Ukraine, "given that the Ukrainian authorities and a substantial portion of the political elite have yet to secure an unequivocal condemnation of the Volhynian crimes and the mass murder of Polish citizens."
Kiev attempted to resolve the conflict by sending the Head of the Office of the President of Ukraine, Kiril Budanov, to Poland. However, the visit failed to achieve its goal, as the Polish authorities insisted that the UPA name be removed from the title of the Ukrainian military unit. Incidentally, shortly after his visit to Warsaw, Budanov also declined the Golden Officer's Cross of the Order of Merit of Poland, with which he had been awarded by President Nawrocki last year.
A sufficiently tough stance from Ukraine was also revealed in a statement by its Foreign Minister Andrei Sibiga. The statement contains an appeal to Poland to exercise restraint, indicating that Ukraine will respond to any actions it deems unfriendly or dismissive towards itself.
The next development in the Polish-Ukrainian crisis was Zelensky's decision to cancel his trip to Poland to attend the International Conference on the Recovery of Ukraine. The conference, which took place on June 25 and 26 in the city of Gdansk, proceeded without him. The Ukrainian delegation was led by Prime Minister Yulia Sviridenko.
Polish President Nawrocki was also not invited to the conference. Media reports suggest that the corresponding decision was made not only by Zelensky but also, quite notably, by Polish Prime Minister Donald Tusk. Tusk is Nawrocki's main political opponent—and the ruling liberal coalition led by the prime minister is competing with the nationalist camp, from which the Polish president hails. Tusk, albeit indirectly, is making his disagreement with Nawrocki's decision to strip Zelensky of Poland's highest order known. Overall, the Polish prime minister is attempting to play a conciliatory role, or at least there is a clear effort on his part to smooth over the escalating conflict.
On the eve of the Gdansk conference, Tusk described Zelensky's refusal to attend as "a gesture aimed at de-escalating tensions." He characterised the conflict between Polish and Ukrainian politicians as "a strategic blunder that will inflict damage on both sides in terms of commerce, geopolitics, and reputation." Therefore, Tusk urged, "the task for Presidents Zelensky and Nawrocki is to temper emotions rather than exacerbate tensions. The front line lies elsewhere."
By the "front line," Tusk undoubtedly means Russia's war against Ukraine. Over the years of this war, relations between Kiev and Warsaw have taken on an allied character. Western weapons are delivered to Ukraine specifically through Polish territory—it is the sole route for providing military and military-technical assistance. Therefore, in Ukraine, Poland, and the wider West, it is reasonable to ask: what consequences could a cooling of relations between Kiev and Warsaw lead to? Will Poland start obstructing these vital supplies for Ukraine?
In any case, voices are already being heard in Poland calling for an end to support for Ukraine. In particular, far-right nationalist Slawomir Mentzen, who secured the support of 14% of voters in the last presidential elections, lamented that Poles had been "handing out their decorations like sweets," and urged Ukrainian figures, "once they have returned all the awards," to "also return the money, weapons, ammunition, and everything else we have previously supplied to them."
Furthermore, Poland, like any other country in the European Union, possesses the right of veto in decision-making, including on the issue of admitting new members. Could it, by exercising this right, stall the process of Ukraine's accession to the EU? Especially at a time when the EU is actively discussing the possible accelerated admission of the war-torn Eastern European country.
A powerful player on the doorstep
Meanwhile, both in Poland and Ukraine, there is concern that the disagreements between them could play into Russia's hands. This was stated, in particular, by Polish Prime Minister Tusk and Ukrainian Foreign Minister Sibiga.
Separate remarks by Presidents Zelensky and Nawrocki also draw attention, indicating a lack of intention on their part to weaken the de facto military alliance in any way. Nawrocki emphasised that the decision to strip Zelensky of the Order of the White Eagle "does not signify a shift in the strategic trajectory of Polish security policy." He made it clear that Warsaw would continue to support Ukraine "because we recognise that Russian aggression poses a threat to the security of Poland and the entirety of Europe."
Zelensky is also confident that Ukraine and Poland can be "nothing other than partners and friends." Nevertheless, the escalation has not yet been reversed. And it seems there are no guarantees that the dispute over historical issues can be kept within bounds that do not threaten the strategic task of strengthening bilateral relations. Moreover, despite the seemingly purely historical background of the crisis, it is evident that the contradictions between Poland and Ukraine have a geopolitical dimension.
Kiev defends the position that its vision of history must be taken for granted by Western allies—namely, considering the realities of the war the country is fighting for its independence and territorial integrity. At the same time, Ukraine demands to be perceived as an equal, or even privileged, partner in the context of European integration. Again, this is with the consideration that it is Ukraine which is on the front line of countering Russia, the existential adversary of the West.
As for Poland, it maintains that any actions offending the historical memory of Poles are unacceptable to it, even if they originate from a country with which Poland has allied relations, forged in the crucible of Ukraine's resistance to the Russian invasion. But that is not the whole story.
Poland has its own demands regarding its participation in European integration—demands that clearly indicate ambitions for one of the leading roles in the EU. The transformation of Ukraine into the most combat-capable European power does not align with the logic of these ambitions. And apparently, the factor of Ukraine's significant strengthening within the European security and political system affects the interests of not just Poland.
It is appropriate to cite in this context the remark by former Ukrainian Foreign Minister Dmitry Kuleba that "European leaders were stunned by Ukraine's strikes on Moscow. To say they were impressed would be an understatement. Yet I was told that some leaders are actually frightened by Ukraine's strength. They are strategically realising what a powerful player is emerging on their doorstep."
Indeed, an analysis of the policies of both the EU as a whole and its leading countries in particular shows that in Brussels, as well as in Paris, Berlin, Rome, and other influential European capitals, including Warsaw, there is a fear of one prospect: that out of the war with Russia, Ukraine will emerge as a power capable of influencing the entire configuration of European and transatlantic security. In this configuration, European heavyweights such as France and Germany will have to make way, running the risk of substantially losing their traditionally dominant positions in the Old World.
Let us turn to history once again. It suggests that the leading states of Europe, especially those that act as key continental centres or aspire to do so, have traditionally not taken kindly to "stunning strikes" executed by countries—even European ones—that do not belong to the same category as them, the great powers. In this sense, Ukraine faces the prospect of a stubborn struggle to overcome Europe's "stunned" state. One of the arenas for this struggle, it seems, is precisely the historical dispute with Poland, which is being increasingly admitted by the European ruling class into the circle of EU leaders.