Turizmin inkişaf strategiyası regionlara yönəlir
Azərbaycanın turizm sektoru yeni inkişaf mərhələsini yaşayır. Əvvəlki illərdə əsas vəzifə pandemiyadan sonra turist axınının bərpası və ölkənin beynəlxalq bazarda tanınmasının artırılması idisə, bu gün diqqət tədricən artımın kəmiyyətindən keyfiyyətinə yönəlir. Söhbət artıq təkcə gələn turistlərin sayından deyil, həm də onların nə qədər vəsait xərcləmələrindən, ölkədə nə qədər qalmalarından, hansı regionları ziyarət etmələrindən və yerli sahibkarların turizmdən hansı fayda əldə etmələrindən gedir.
Məhz bu suallar ətrafında Dünya Bankının (DB) Dövlət Turizm Agentliyi ilə birgə təşkil etdiyi “İqtisadi artımı və diversifikasiyanı təmin etmək üçün Azərbaycanın turizm potensialının açılması” adlı tədbirdə müzakirə aparılıb.
“Bakı+” konsepsiyasına keçid
Statistikanın təsdiqlədiyi kimi, artıq turizm qeyri-neft sektorunun inkişafında nəzərəçarpacaq rol oynayır: son 3 ildə bu sahədən əldə olunan gəlirlər orta hesabla 38% artıb.
“Bu artımın əsas amilləri aviasiya əlaqəsinin genişləndirilməsi, viza prosedurlarının sadələşdirilməsi və turizm istiqamətlərinin məqsədyönlü təbliği olub”, - Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) sədrinin birinci müavini Əliyar Məmmədyarov bildirib.
Onun sözlərinə görə, artıq bu ilin ilk rübündə turizm xidmətləri Azərbaycanın qeyri-neft xidmətləri ixracının 21%-ni təşkil edib: “Ölkənin coğrafi mövqeyi, zəngin mədəni irsi, müxtəlif təbii landşaftları və inkişaf edən infrastrukturu ölkəni rəqabətqabiliyyətli və dayanıqlı turizm məkanına çevirmək üçün güclü zəmin yaradır”.
Rəqəmlər göstərir ki, turizm tədricən yalnız xidmət sektoru olmaqdan çıxır və iqtisadi siyasətin tamhüquqlu elementinə çevrilir.
Lakin Dünya Bankı (DB) hesab edir ki, əldə edilmiş nəticələr yalnız aralıq mərhələdir. DB-nin Cənubi Qafqaz üzrə regional direktoru Rolande Prays sektorun gələcək inkişafının yol xəritəsini təqdim edib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan əsasən Bakıda cəmləşən və tədbir turizminə yönəlmiş modeldən ölkənin bütün bölgələrinin potensialını açan daha geniş bir sistemə keçməlidir: “Azərbaycanın turizm sektorunun inkişafının növbəti mərhələsi əsasən Bakıya və tədbirlərlə bağlı turizmə söykənən modeldən regionların iqtisadi potensialını açan daha şaxələndirilmiş turizm modelinə keçid tələb edir”.
R.Prays hesab edir ki, regionların nəqliyyat əlçatanlığının yaxşılaşdırılması, hotel və digər yerləşdirmə şəbəkəsinin genişləndirilməsi, yerli sahibkarlara dəstək verilməsi, kadrların peşəkar hazırlığının inkişaf etdirilməsi və Azərbaycanın beynəlxalq bazarlarda tanıdılmasının gücləndirilməsi lazımdır: “Turizm təkcə daha çox turist cəlb etmək baxımından deyil, həm də yerli biznes üçün yeni imkanların yaradılması, investisiyaların stimullaşdırılması, məşğulluğun artırılması, xüsusən qadınlar və gənclər arasında, həmçinin iqtisadi artımın faydalarının regionlar arasında daha balanslı bölüşdürülməsi baxımından əhəmiyyətlidir”.
Onun fikrincə, güclü turizm ekosistemi nəqliyyatın, hotel biznesinin, kənd təsərrüfatının, ticarətin və kiçik sahibkarlığın inkişafına təkan verə bilər: “Azərbaycan hökuməti artıq turizmi strateji prioritet kimi müəyyən edib. Növbəti əsas vəzifə bu planların konkret investisiya layihələrinə çevrilməsi, dövlət və özəl sektorlar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, habelə regionların beynəlxalq turizm bazarında rəqabətqabiliyyətliliyinin artırılmasıdır.
Konfransda səslənən ən maraqlı ideyalardan biri isə Dünya Bankının Özəl Sektor üzrə baş mütəxəssisi Şon Mann tərəfindən irəli sürülən “Bakı+” konsepsiyası olub: “Bakı uğurlu turizm istiqaməti kimi inkişaf edib. Lakin ölkənin növbəti əsas vəzifəsi paytaxtdan kənarda rəqabətqabiliyyətli turizm istiqamətlərinin formalaşdırılmasıdır”.
O, İndoneziya və İslandiyanı nümunə göstərib: “Bali İndoneziyanın əsas turizm mərkəzidir, Reykyavik isə İslandiyanın, lakin bu ölkələr sonradan başqa istiqamətləri də inkişaf etdiriblər. Azərbaycan üçün əsas çağırış turistləri yalnız Bakıda saxlamaq deyil, onlara “Bakı+” təcrübəsi təklif etməkdir”.
Əslində, söhbət yeni turizm modelinin yaradılmasından gedir. Bununla səyahətçilər paytaxtla tanışlıqdan sonra marşrutlarını Şəki, Qəbələ, Quba, Lənkəran, Xınalıq, Naxçıvan, Qarabağ və ölkənin digər regionlarında davam etdirəcəklər.
Əsas problem
Regional turizmin inkişafı zərurəti turist axınının strukturunun dəyişməsi ilə də şərtlənir.
Rəsmi statistikaya görə, bu ilin yanvar-may aylarında Azərbaycana 871,7 min xarici vətəndaş gəlib ki, bu da bir il əvvəlki göstəricidən 11% azdır. Bununla yanaşı, turizmin idxal coğrafiyası da dəyişir. Fars körfəzi ölkələrindən gələn turistlərin sayı 31,6% azalıbsa, Avropa İttifaqı ölkələrindən turist axını əksinə, 13,3% artıb.
Avropadan Azərbaycana təkcə yanvar-aprel aylarında 60,3 min turist gəlib. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 8% çoxdur. Ən yüksək artım tempini Macarıstan, Almaniya, Polşa, Belçika, İrlandiya və Böyük Britaniya nümayiş etdirib. Bu dinamika gəlmə turizminin tədricən şaxələndirilməsindən xəbər verir və regional turizm məhsullarının təbliği üçün əlavə imkanlar açır.
Daha bir vacib məsələ turistlərin səyahət zamanı pullarını necə xərcləmələri ilə bağlıdır.
Dünya Bankının Cənubi Qafqaz üzrə baş iqtisadçısı Vael Mansur hesab edir ki, bu gün xərclərin strukturu balanslaşdırılmamış olaraq qalır: “Turistin müəyyən büdcəsi var. Bu büdcənin böyük hissəsi hotelə və nəqliyyata xərclənirsə, restoranlara, ekskursiyalara, əyləncələrə və digər turizm təcrübələrinə daha az vəsait ayrılır”.
Bu, yerli biznesin xeyli az fayda əldə etməsinə gətirib çıxarır. “Turistlərin xərclərini daha geniş xidmət spektrinə yönəltməyə imkan verən balans yaratmaq lazımdır”, - V.Mansur vurğulayıb.
Buna görə Dünya Bankı mədəni, təbiət, ekoloji, qastronomik, sağlamlıq və MICE-turizmin (işgüzar turizm) inkişafını tövsiyə edir. “Yerli biznes turistlərin xərclərindən daha çox qazanmalıdır. Bunun üçün hökumət yeni turizm məhsulları yaratmalı, insan resurslarını hazırlamalı və hədəf bazarlarda marketinq kampaniyalarını gücləndirməlidir”, - Dünya Bankının Cənubi Qafqaz üzrə baş iqtisadçısı deyib.
Bu məqamda qeyd edək ki, Dünya Bankının bununla bağlı nəticələrini rəsmi statistika da təsdiqləyir. Turizm qeyri-neft iqtisadiyyatının aparıcı qüvvələrindən biri olaraq qalsa da, xarici qonaqların xərclərinin strukturu mövcud balanssızlığı ortaya qoyur.
Belə ki, 2026-cı ilin yanvar-may aylarında xaricilər Azərbaycanda 943,9 milyon manat xərcləyiblər və bu da 2025-ci ildən 22,9% azdır. Xərclərin ən böyük hissəsi – 430,9 milyon manatı, yəni bütün xərclərin, demək olar ki, yarısı nəqliyyat xidmətlərinin payına düşüb. Turistlər yerləşdirməyə 171,7 milyon, qidalanmaya 176,7 milyon manat yönəldiblər. Mədəni xidmətlərə xərclər isə cəmi 5,5 milyon manat, idman-əyləncə tədbirlərinə isə 6,5 milyon manat təşkil edib.
Bununla Dünya Bankının turizm büdcəsinin əhəmiyyətli bir hissəsinin logistika və yerləşdirməyə xərcləndiyi, əyləncə, ekskursiyalar, mədəniyyət və yerli biznesin isə gəlirin xeyli az hissəsini aldığı iddiasını təsdiqləyir.
Təkcə lüks yox
DB nümayəndələrinin fikrincə, beynəlxalq hotel brendlərinin meydana gəlməsi ölkənin imicinə böyük təsir göstərib. Lakin bu, kifayət deyil.
“Yüksək səviyyəli hotellər Azərbaycanın tanınmasında və turistlərin etimadının formalaşmasında mühüm rol oynayır. Lakin turizm iqtisadiyyatının inkişafı bununla məhdudlaşmamalıdır”, - Ş.Mann deyib.
Kiçik hotellərin, ailə qonaq evlərinin, restoranların, bələdçi xidmətlərinin və yeni turizm marşrutlarının inkişafı daha böyük effekt verəcək. “Məhz belə yanaşma turistlərin ölkədə qalma müddətinin artması, təkrar səfərlərin çoxalması, yeni investisiyaların cəlb edilməsi və yerli biznesin turizmdən daha çox gəlir əldə etməsi üçün şərait yaradacaq”, - bank iqtisadçısı vurğulayıb.
Maraqlıdır ki, turizm səfərlərinin strukturu nəzərə alınsa kiçik turizm obyektlərinin inkişafı xüsusilə tələb oluna bilər. Yanvar-may aylarında Azərbaycana gələn 564,2 min turistdən 16,8 mini birtərəfli səfər edib. Bunların 85,6%-i ölkəni əsasən tranzit marşrut kimi istifadə edib.
Belə ziyarətçilərin ümumi xərcləri cəmi 7,1 milyon manat təşkil edib, bu vəsaitin 80%-dən çoxu nəqliyyat xidmətlərinin payına düşüb. Qidalanma, əyləncə, mədəni tədbirlər və alış-veriş xərcləri minimal olub. Bu, bir daha Dünya Bankının səyahətçiləri ölkədə daha uzun müddət qalmağa və daha geniş xidmət spektrinə vəsait xərcləməyə motivasiya edəcək turizm məhsullarının yaradılmasının zəruriliyi barədə nəticəsini təsdiqləyir.
Yeni bazarlar
DB-nin yeni strategiyasında Qarabağa xüsusi yer ayrılır. R.Praysın fikrincə, regionun bərpası turizm investisiyaları üçün yeni imkanlar açır: “Azərbaycanın məqsədi Qarabağı beynəlxalq turizm istiqaməti kimi inkişaf etdirməkdirsə, bunun üçün real imkanlar mövcuddur. Bununla yanaşı, nəqliyyat, hotel, servis və digər turizm infrastrukturunun mərhələli formalaşdırılması, habelə özəl investisiyaların stimullaşdırılması vacibdir”.
DB-nin regional direktorunun sözlərinə görə, regionun zəngin təbiəti, tarixi irsi və genişmiqyaslı bərpa işləri Qarabağı Cənubi Qafqazın ən cəlbedici turizm istiqamətlərindən birinə çevirə bilər.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədri Florian Zenqstşmid turizmin inkişafına dair yeni Dövlət Proqramının artıq razılaşma mərhələsində olduğunu bildirib. Bu sənədlə turizm sahəsində islahatlarla yanaşı, infrastruktur layihələrinin subsidiyalaşdırılması mexanizmləri də nəzərdə tutulur: “Turizmin inkişafı bir qurumun fəaliyyəti ilə məhdudlaşmır. Yol, enerji, kommunal və rabitə infrastrukturları sahəsində dövlət orqanlarının və özəl sektorun koordinasiyalı işi vacibdir”.
Daha bir mühüm vəzifə gəlmə turizmin coğrafiyasının şaxələndirilməsidir. Ş.Mann diqqəti ona çəkib ki, xarici turistlərin 66%-ni cəmi üç-dörd ölkə təmin edir ki, bu da müəyyən risklər yaradır. “2017-2025-ci illərdə Hindistan, Səudiyyə Ərəbistanı, İsrail, Çin, Pakistan və Türkiyədən turist axını əhəmiyyətli dərəcədə artıb, Rusiya, Gürcüstan, İran və BƏƏ-dən gələn turistlərin sayı isə azalıb. Bu dəyişikliklər bazarların strukturunun transformasiyasını əks etdirir”, - ekspert qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, indi Azərbaycan yeni bazarların gözləntilərinə cavab verən turizm məhsulları yaratmalıdır.
Bununla yanaşı, turist axınının strukturu hələ də kifayət qədər konsentrasiyalı olaraq qalır.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, ölkəyə səfər edən bütün xaricilərin 27,2%-ni Rusiya vətəndaşları, daha 22%-ni Türkiyə vətəndaşları təşkil edib. Daha sonra İran (8,4%), Gürcüstan (5%), Qazaxıstan (4,5%), Özbəkistan (3,2%), Hindistan (2,9%), Pakistan (2,7%) və Çin (2,3%) gəlir.
Məhz buna görə DB məhdud ölkə dairəsindən asılılığı azaltmaqla yeni bazarlarla daha fəal işləməyi tövsiyə edir. Beləliklə, yaxın illərdə turizm sektorunu bir neçə mühüm dəyişiklik gözləyir.
F.Zenqstşmid həmçinin bildirib ki, Azərbaycanın turizm brendinin yenilənməsi başa çatmaq üzrədir.
Yeni brend Azərbaycanın beynəlxalq turizm bazarında tanıdılmasının daha da güclənməsinə kömək edəcək. “Hazırda əsas hədəf bazarlarda Azərbaycanın turizm istiqaməti kimi tanınma səviyyəsi orta hesabla 48% təşkil edir. Bu göstərici Türkiyədə 90%-i, Səudiyyə Ərəbistanında 75%-i, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində 40%-i və Almaniyada 30%-i keçir. Tanınma təkcə turizm potensialı ilə bağlı deyil, həm də iqtisadi, siyasi, geosiyasi və regional amillərdən asılıdır. Yeni brendinq strategiyası Azərbaycanın beynəlxalq turizm bazarlarında mövqelərinin daha da möhkəmlənməsinə və ölkəyə marağın artmasına kömək edəcək”, - F.Zenqstşmid əlavə edib.
O xatırladıb ki, 2019-cu ildə Azərbaycan turizm istiqaməti kimi dünya xəritəsində, demək olar ki, tanınmırdı: “2019-cu ildə aparılan beynəlxalq araşdırma göstərib ki, əsas turizm bazarlarında Azərbaycan turizm istiqaməti kimi faktiki olaraq "boş səhifə" idi və ölkə turistlərin radarında yer almırdı. Bu səbəbdən 2018-ci ildən etibarən Azərbaycanın beynəlxalq turizm brendi formalaşdırılıb və “Take Another Look” kampaniyasına start verilib”.
Paralel olaraq Naxçıvanda turizmin inkişafı üzrə yeni strategiya hazırlanır, müasir texnologiyaların və süni intellektin tətbiqi ilə sektorun rəqəmsallaşdırılması davam edir, dövlət proqramı təsdiqləndikdən sonra isə “Turizm haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun yenilənməsi planlaşdırılır.
Bununla yanaşı, turistlərin ümumi sayının azalmasına baxmayaraq, məmnuniyyət səviyyəsi yüksək qalır. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, Azərbaycana gələn xarici turistlərin 90,8%-i göstərilən xidmətlərdən razı qaldıqlarını bəyan edib. Lakin 51 mindən çox adam mövcud çatışmazlıqlar barədə də məlumat verib. Şikayətlər ən çox ictimai iaşə, avtobus daşımaları, bələdçilərin işi və yerləşdirmə obyektləri ilə bağlı olub. Dünya Bankı bu nöqsanların aradan qaldırılmasını Azərbaycan turizminin rəqabətqabiliyyətliliyinin daha da artırılması üçün prioritet hesab edir.
Konfransın, demək olar ki, bütün iştirakçıları bir məsələdə həmfikir olublar: bu gün Azərbaycanın qarşısında sadəcə xarici turistlərin sayını artırmaq vəzifəsi dayanmır. Daha vacib olan odur ki, turistlər ölkədə daha uzun müddət qalsınlar, regionlara səyahət etsinlər, daha geniş xidmət spektrindən istifadə etsinlər və xərclərinin böyük hissəsini yerli iqtisadiyyatda buraxsınlar.
Məhz buna görə sektorun inkişafının yeni mərhələsi turist axınının artımı ilə deyil, daha çox regionların, kiçik biznesin, infrastrukturun və yeni turizm məhsullarının inkişaf edəcəyi müasir turizm ekosisteminin formalaşdırılması ilə bağlıdır. Bu strategiya ardıcıl həyata keçirilərsə, turizm yaxın illərdə Azərbaycanın qeyri-neft iqtisadi artımının ən dayanıqlı aparıcı qüvvələrindən birinə çevrilə bilər.

Стратегия развития туризма делает ставку на регионы
Туристическая отрасль Азербайджана переживает новый этап. Если в предыдущие годы главной задачей были восстановление турпотока после пандемии и повышение узнаваемости страны на международном рынке, то сегодня акцент постепенно смещается на качество роста. Речь идет уже не только о количестве приезжающих туристов, но и о том, сколько средств они оставляют, насколько долго остаются в стране, какие регионы посещают и какую выгоду от туризма получают местные предприниматели.
Именно вокруг этих вопросов строилась дискуссия на мероприятии «Раскрытие туристического потенциала Азербайджана для обеспечения экономического роста и диверсификации», организованном Всемирным банком (ВБ) совместно с Госагентством по туризму.
Переход к концепции «Баку+»
Как подтверждает статистика, отрасль уже играет заметную роль в развитии ненефтяного сектора - за последние три года доходы от туризма выросли в среднем на 38%.
«Основными факторами этого роста стали расширение авиасообщения, упрощение визовых процедур и целенаправленное продвижение туристических направлений», - сообщил первый заместитель председателя Центрального банка Азербайджана (ЦБА) Алияр Мамедъяров. По его словам, уже в первом квартале нынешнего года туристические услуги обеспечили 21% экспорта ненефтяных услуг Азербайджана.
«Географическое положение страны, богатое культурное наследие, разнообразные природные ландшафты и развивающаяся инфраструктура создают прочную основу для превращения страны в конкурентоспособное и устойчивое туристическое направление», - подчеркнул представитель Центробанка.
Цифры свидетельствуют о том, что туризм постепенно перестает быть исключительно сферой услуг и становится полноценным элементом экономической политики.
Однако, считают во Всемирном банке, достигнутые результаты являются лишь промежуточным этапом. Региональный директор ВБ по Южному Кавказу Роланда Прайс представила дорожную карту дальнейшего развития отрасли. По ней Азербайджану необходимо перейти от модели, основанной преимущественно на развитии Баку и событийного туризма, к более широкой системе, которая позволит раскрыть потенциал всех регионов страны.
«Следующий этап развития туристического сектора Азербайджана требует перехода от модели, опирающейся преимущественно на Баку и событийный туризм, к более диверсифицированной туристической модели, раскрывающей экономический потенциал регионов», - сказала она.
Для этого, по ее словам, необходимо улучшить транспортную доступность регионов, расширить сеть гостиниц и других средств размещения, поддерживать местных предпринимателей, развивать профессиональную подготовку кадров и усиливать продвижение Азербайджана на международных рынках. «Туризм имеет важное значение не только с точки зрения привлечения большего числа туристов, но и с точки зрения создания новых возможностей для местного бизнеса, стимулирования инвестиций, увеличения занятости, особенно среди женщин и молодежи, а также более сбалансированного распределения выгод экономического роста между регионами», - отметила региональный директор ВБ.
По мнению Р.Прайс, сильная туристическая экосистема способна дать импульс развитию транспорта, гостиничного бизнеса, сельского хозяйства, торговли и малого предпринимательства.
«Правительство Азербайджана уже определило туризм в качестве стратегического приоритета. Следующая основная задача - превращение этих планов в конкретные инвестиционные проекты, укрепление сотрудничества между государственным и частным секторами, а также повышение конкурентоспособности регионов на международном туристическом рынке», - подчеркнула она.
Одной из самых интересных идей, прозвучавших на конференции, стала концепция «Баку+», предложенная главным специалистом Всемирного банка по частному сектору Шоном Манном.
«Баку развит как успешное туристическое направление. Однако следующая основная задача страны - формирование конкурентоспособных туристических направлений за пределами столицы», - заявил эксперт.
Он привел примеры Индонезии и Исландии. «Бали является основным туристическим центром Индонезии, а Рейкьявик - Исландии, однако эти страны впоследствии развили и другие направления. Для Азербайджана главный вызов заключается не в том, чтобы удерживать туристов только в Баку, а в том, чтобы предложить им практику «Баку+», - сказал Ш.Манн.
Фактически речь идет о создании новой туристической модели, при которой после знакомства со столицей путешественники продолжат маршрут в Шеки, Габалу, Губу, Лянкяран, Хыналыг, Нахчыван, Карабах и другие регионы страны.
Главная проблема
Необходимость развития регионального туризма обусловлена и изменением структуры туристического потока.
Согласно официальной статистике, за январь-май Азербайджан посетили 871,7 тыс. иностранных граждан, что на 11% меньше, чем годом ранее. При этом продолжается изменение географии въездного туризма. Если число туристов из стран Персидского залива сократилось на 31,6%, то поток из стран Европейского союза, наоборот, увеличился на 13,3%.
Только за январь-апрель Азербайджан посетили 60,3 тыс. туристов из Европы - на 8% больше, чем в прошлом году. Наиболее высокие темпы роста продемонстрировали Венгрия, Германия, Польша, Бельгия, Ирландия и Великобритания. Эта динамика свидетельствует о постепенной диверсификации въездного туризма и открывает дополнительные возможности для продвижения региональных туристических продуктов.
Еще один важный вопрос касается того, каким образом туристы расходуют деньги во время поездки.
Главный экономист ВБ по Южному Кавказу Ваэль Мансур считает, что сегодня структура расходов остается несбалансированной. «У туриста есть определенный бюджет. Если большая часть этого бюджета тратится на гостиницу и транспорт, то на рестораны, экскурсии, развлечения и другие туристические впечатления выделяется меньше средств», - отметил он.
Это приводит к тому, что местный бизнес получает значительно меньшую выгоду. «Необходимо создать баланс, который позволит направлять расходы туристов на более широкий спектр услуг», - заявил В.Мансур.
Поэтому Всемирный банк рекомендует развивать культурный, природный, экологический, гастрономический, оздоровительный и MICE-туризм (деловой туризм). «Местный бизнес должен больше выигрывать от расходов туристов. Для этого правительство должно создавать новые туристические продукты, готовить человеческие ресурсы и усиливать маркетинговые кампании на целевых рынках», - подчеркнул он.
Выводы ВБ подкрепляет и официальная статистика. Хотя туризм остается одним из драйверов ненефтяной экономики, структура расходов иностранных гостей свидетельствует о существующих дисбалансах.
За январь-май 2026 года иностранцы потратили в Азербайджане 943,9 млн манатов, что на 22,9% меньше, чем в 2025 году. Наибольшая часть расходов - 430,9 млн манатов, или почти половина всех затрат, пришлась на транспортные услуги. На размещение туристы направили 171,7 млн, на питание - 176,7 млн манатов, тогда как расходы на культурные услуги составили лишь 5,5 млн манатов, а на спортивно-развлекательные мероприятия - 6,5 млн манатов.
То есть подтверждается тезис Всемирного банка, что значительная часть туристического бюджета расходуется на логистику и проживание, тогда как сферы развлечений, экскурсий, культуры и местного бизнеса получают значительно меньшую долю доходов.
Не только люкс
По мнению представителей ВБ, большое значение для имиджа страны сыграло появление международных гостиничных брендов. Однако этого недостаточно.
«Отели высокого уровня играют важную роль в узнаваемости Азербайджана и формировании доверия туристов. Однако развитие туристической экономики не должно ограничиваться этим», - заявил Шон Манн.
Гораздо больший эффект даст развитие небольших гостиниц, семейных гостевых домов, ресторанов, услуг гидов и новых туристических маршрутов. «Именно такой подход создаст условия для увеличения продолжительности пребывания туристов в стране, роста повторных визитов, привлечения новых инвестиций и получения местным бизнесом большего дохода от туризма», - подчеркнул экономист банка.
Интересно, что развитие небольших туристических объектов может оказаться особенно востребованным с учетом структуры туристических поездок. Из 564,2 тыс. туристов, посетивших Азербайджан в январе-мае, 16,8 тыс. совершили однодневные поездки. При этом 85,6% из них использовали страну преимущественно как транзитный маршрут.
Общие расходы таких посетителей составили лишь 7,1 млн манатов, причем более 80% этих средств пришлось на транспортные услуги. Расходы на питание, развлечения, культурные мероприятия и покупки оказались минимальными. Что еще раз подтверждает вывод Всемирного банка о необходимости создания туристических продуктов, которые будут мотивировать путешественников задерживаться в стране дольше и расходовать средства на более широкий спектр услуг.
Новые рынки
Особое место в новой стратегии ВБ отводит Карабаху. По утверждению Р.Прайс, восстановление региона открывает новые возможности для туристических инвестиций. «Если цель Азербайджана - развивать Карабах как международное туристическое направление, для этого имеются реальные возможности. Вместе с тем важны поэтапное формирование транспортной, гостиничной, сервисной и иной туристической инфраструктуры, а также стимулирование частных инвестиций», - сказала она.
По мнению регионального директора ВБ, богатая природа региона, историческое наследие и масштабные восстановительные работы способны сделать Карабах одним из наиболее привлекательных туристических направлений Южного Кавказа.
При этом председатель правления Азербайджанского бюро по туризму Флориан Зенгстшмид сообщил, что новая Госпрограмма развития туризма уже находится на стадии согласования. Документ наряду с реформами в отрасли предусматривает также механизмы субсидирования инфраструктурных проектов: «Развитие туризма не ограничивается деятельностью одной структуры. Важна координированная работа государственных органов и частного сектора в сфере дорожной, энергетической, коммунальной и коммуникационной инфраструктур».
Еще одна важная задача - диверсификация географии въездного туризма. Так, Ш.Манн обратил внимание, что 66% иностранных туристов обеспечивают всего три-четыре страны, что создает определенные риски. «В 2017-2025 годах значительно вырос поток туристов из Индии, Саудовской Аравии, Израиля, Китая, Пакистана и Турции, тогда как число туристов из России, Грузии, Ирана и ОАЭ сократилось. Эти изменения отражают трансформацию структуры рынков», - отметил эксперт.
По его словам, теперь Азербайджану необходимо создавать туристические продукты, отвечающие ожиданиям новых рынков.
Вместе с тем структура турпотока по-прежнему остается достаточно концентрированной.
По данным Госкомстата, 27,2% всех прибывших иностранцев составили граждане России, еще 22% -Турции. Далее следуют Иран (8,4%), Грузия (5%), Казахстан (4,5%), Узбекистан (3,2%), Индия (2,9%), Пакистан (2,7%) и Китай (2,3%).
Именно поэтому ВБ рекомендует активнее работать с новыми рынками, снижая зависимость от ограниченного круга стран. Таким образом, в ближайшие годы туристическую отрасль ожидает сразу несколько важных изменений.
Ф.Зенгстшмид также сообщил, что завершается обновление туристического бренда Азербайджана.
Новый бренд будет способствовать дальнейшему усилению продвижения Азербайджана на международном туристическом рынке. «В настоящее время уровень узнаваемости Азербайджана как туристического направления на основных целевых рынках составляет в среднем 48%. Этот показатель превышает 90% в Турции, 75% в Саудовской Аравии, 40% в Объединенных Арабских Эмиратах и 30% в Германии. Узнаваемость связана не только с туристическим потенциалом, но и зависит от экономических, политических, геополитических и региональных факторов. Новая брендинговая стратегия будет способствовать дальнейшему укреплению позиций Азербайджана на международных туристических рынках и повышению интереса к стране», - добавил Ф.Зенгстшмид.
Он напомнил, что в 2019 году Азербайджан как туристическое направление практически не был известен на мировой карте: «Международное исследование, проведенное в 2019 году, показало, что на основных туристических рынках Азербайджан как туристическое направление фактически был чистой страницей, и страна не попадала в поле зрения туристов. По этой причине с 2018 года был сформирован международный туристический бренд Азербайджана и дан старт кампании Take Another Look («Взгляни еще раз»).
Параллельно разрабатывается новая стратегия развития туризма в Нахчыване, продолжается цифровизация отрасли с внедрением современных технологий и искусственного интеллекта, а после утверждения госпрограммы планируется обновление Закона «О туризме».
Вместе с тем, несмотря на снижение общего числа туристов, уровень удовлетворенности остается высоким. По данным Госкомитета статистики, 90,8% иностранных туристов, посетивших Азербайджан, заявили, что остались довольны оказанными услугами. Однако более 51 тыс. человек сообщили и о существующих недостатках. Чаще всего претензии касались общественного питания, автобусных перевозок, работы гидов и объектов размещения. Исправление этих недочетов ВБ рассматривает как приоритетные для дальнейшего повышения конкурентоспособности азербайджанского туризма.
Практически все участники конференции сошлись в одном: сегодня перед Азербайджаном уже не стоит задача просто увеличивать число иностранных туристов. Намного важнее добиться того, чтобы туристы оставались в стране дольше, путешествовали по регионам, пользовались более широким спектром услуг и оставляли большую часть своих расходов в местной экономике.
Именно поэтому новый этап развития отрасли связан не столько с ростом туристического потока, сколько с формированием современной туристической экосистемы, где будут развиваться регионы, малый бизнес, инфраструктура и новые туристические продукты. Если эта стратегия будет реализована последовательно, туризм сможет стать одним из наиболее устойчивых драйверов ненефтяного экономического роста Азербайджана в ближайшие годы.